Atlen yoldaş slogan ve marşlarla uğurlandı

18 Nisan sabahı hayatını kaybeden Devrimci İşçi Partisi Merkez Komite üyesi Atlen Yıldırım 19 Nisan Salı günü İzmir'de düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Devrimci İşçi Partisi'nin Antalya, Manisa, Kocaeli, Adana, Ankara, Eskişehir, Bursa ve İstanbul örgütlerinden ve başka bir çok şehirle birlikte yurtdışından İzmir'e gelen yoldaşları, dostları ve ailesi tarafından toprağa verildi.

Cenaze töreni için saat 15.00'te Doğançay Mezarlığı girişinde toplanan Devrimci İşçi Partisi ve ailesi mezara kadar yürüyüş gerçekleştirdi. En önde Atlen yoldaşımızın orak çekiçli kızılbayrağa sarılı tabutu arkasında ise ailesi ve Devrimci İşçi Partisi korteji yer aldı. Kortejin önünde "Atlen Yıldırım sosyalist dünya devrimi mücadelesinde yaşayacak" pankartı taşındı.

Kitle sık sık "Yoldaşa sözümüz dünya devrimi", "Yaşasın IV. Enternasyonal", "Zafere kadar sürekli devrim", "Atlen yoldaş kavgamızda yaşıyor", "Devrim şehitleri ölümsüzdür", "Yaşasın sosyalist dünya devrimi", "Yaşasın devrim ve sosyalizm" sloganlarını attı. Mezarı başında tabutuna kızıl karanfiller bırakıldı, konuşmalar yapıldı. Enternasyonal marşı hep bir ağızdan söylendi. İlk konuşmayı ailesi adına eşi Gülizar Yıldırım yaptı. "Mücadelesinden hiç vazgeçmedi" diyen eşi, Atlen yoldaşımızın 12 Eylül zindanlarından Ulucanlar'a mücadelede geçen hayatına vurgu yaptı.

Parti adına DİP Genel Başkanı Sungur Savran da bir konuşma yaptı. Atlen yoldaşımızın sadece iyi bir devrimci değil aynı zamanda örnek bir kişi olduğunu vurguladı. Toplumdaki çelişkilere erken vardığını küçük yaşta tüm baskılara rağmen mücadeleye atıldığını söyledi. Yoldaşla partinin yollarının 2012'de kesiştiğini belirten Savran, Atlen yoldaşın sorgulayan ve üreten bir devrimci olduğunu, tüm yaşamı boyunca devrime bağlı kaldığını hayatının son yıllarında eskinin yerine yenisini koymayı bildiğini ve devrimci Marksist saflara katıldığını ifade etti. 

Konuşmalarda Atlen yoldaşın bıraktığı devrimci bayrağın işçi sınıfının ellerinde daha da yükseğe kaldırmanın, örgütlü mücadeleyi büyütmenin çağrısı yapıldı.

Mezar başında atılan sloganlardan sonra yoldaşın tabutuna karanfiller bırakıldı. Enternasyonal marşının ardından ailesine taziyeler sunuldu.

Cenaze töreninin ardından DİP İzmir İl Örgütü Bürosu'nda anma toplantısı gerçekleştirildi. Anmaya yüzün üstünde yoldaşı, dostu ve ailesinden insanlar katıldı. Açılış konuşmasını yapan Levent Dölek, Gerçek Gazetesi'nin bu ayki sayısında yer alan başyazının başlığının "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" olduğunu hatırlattı. Atlen yoldaşın teorik ve siyasi üretimin yanı sıra çalıştığı alanlarda pratiğiyle de öne çıktığını söyledi. Bütün parti görevlerini ayrım yapmadan aynı ciddiyet ve özenle yerine getirdiğini, Merkez Komite üyeliğiyle basit bir parti işine bu tutumla yaklaştığını ifade etti. Yoldaşın, uzun süredir hastalıkları olduğunu ancak bu hastalıkların devrimci mücadeleye mani olmadığını söyledi. Hasta yatağını hatta kemoterapi ünitesini bile örgütlenme alanı haline getiren yoldaşımızın işçi sınıfı mücadelesine adanmış bir hayatı olduğunu, görevlerini yerine getirmekten bir an bile geri durmadığını ekledi.

Anmaya Rusya'dan Rusya Komünistleri Partisi PRK, Yunanistan'dan Devrimci İşçi Partisi EEK ve İtalya'dan Komünist İşçi Partisi PCL mesaj yollayarak Atlen yoldaşın mücadelesini selamladılar, partiye ve ailesine taziye dileklerini ilettiler. Anma farklı şehirlerden yoldaşlarının ve dostlarının konuşmalarıyla devam etti. Manisa'dan öğretmen bir yoldaşımız, Atlen yoldaşın Manisa'ya gelip sadece partinin değil sendikaların da örgütlenme faaliyetlerine yardım ettiğini, onların çekinip dağıtamadığı anlarda bile öne atılıp sendikaların bildirisini dağıttığını ifade etti. Manisa'dan bir metal işçisi Atlen yoldaşla gözaltına alınmalarını anlatan bir anısını aktardı. İstanbul'dan tekstil işçisi bir yoldaşımız, Atlen yoldaşı hiç tanıyamadığını ancak onun çizdiği yolda ilerlemenin önemini vurguladı. Almanya'dan anmaya katılan bir dostumuz Atlen yoldaşın 1975 yılından beri mücadelede olduğunu söyledi. Küçük yaşta Deniz Gezmiş'ten etkilendiğini ve mücadeleye katıldığını ifade etti. Atlen yoldaşın, sadece komünizme değil işçi sınıfının kendisine de inandığını, işçi sınıfını kültürünü taşıyan örnek bir devrimci olduğunu sözlerine ekledi. Atlen yoldaşın 12 Eylül'den sonra Kayseri Belediyesi'nde temizlik işçiliği yaptığı dönemde yaşadıklarını aktardı. Kayseri'den katılan bir dostumuz, Atlen yoldaşla yaşadığı bir anısını paylaştı. Yine Kayseri'den bir dostumuz devrimcilikle ilk tanışmasının Atlen Hoca'ya bağlı olduğunu ifade etti ve Iğdır'dan kamu emekçisi bir dostumuzun yolladığı mesajı okudu. İzmir'den öğrenci bir yoldaşımız, Atlen Hoca'dan öğrendiği dakiklik ve kararlılığı paylaştı. Adana'dan anmaya katılan bir yoldaşımız Atlen yoldaşın kararlı duruşunu, sürekli bilgiye aç, okuyan, düşünen yönlerini anlattı. Atlen yoldaşın sevdiği şarkıların ardından da 1 Mayıs marşı hep bir ağızdan söylendi. 

Atlen yoldaşın kızları babalarına hitaben Nihat Behram'ın "Yaşadığımız şehir" ve "Ellerin avucumda iki ateş damlası" şiirlerini okudular.

Anma Devrimci İşçi Partisi Başkanı Sungur Savran'ın konuşmasıyla son buldu. Savran konuşmasında Atlen yoldaşın disiplinli, özverili çalıştığını, hayatının sonuna kadar mücadelenin içinde olduğu ifade etti. Sadece parti yaşamında değil, tüm yönleriyle insanlara nazik davranan biri olduğunu vurguladı. Savran konuşmasında, Brecht'in bir şiirinden şu mısraları okudu:

Bir gün mücadele eden insanlar vardır ve onlar iyidir,
Bir yıl mücadele edenler vardır, onlar daha iyidir,
Yıllarca mücadele eden insanlar vardır, ve onlar çok daha iyidir,
Ama bir ömür boyu mücadele veren insanlar da vardır,
ve asıl vazgeçilmez olanlar işte onlardır.

Savran'ın konuşmasının ardından Enternasyonal Marşı hep bir ağızdan Atlen yoldaşımız anısına coşkuyla söylendi.