Askerlikte “ya paranı ya canını” sistemi

Askerlikte “ya paranı ya canını” sistemi

Bedelli askerliği kalıcılaştıran ve profesyonel orduya geçişte önemli bir aşama olan yeni askerlik sistemi meclisin gündemine getirildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın sunduğu yeni sisteme göre bedelli askerlik bugün 31 bin lira civarında hesaplanan ve her yıl belirli bir katsayıya göre güncellenecek olan bir rakama mâl olacak. Bedelli ücretini ödemeyenler 6 ay askerlik yaparken, 6 ayın sonunda askerler için tahsil durumuna göre ve belirli sınavlardan geçmek şartıyla maaş karşılığında uzman er ve erbaşlık ile yedek astsubaylık ve yedek subaylık mümkün olacak.

Patron çocukları para, emekçi çocukları can veriyor

Bu sistemin yasalaşmasıyla ilk elde 130 bin askerin terhis olması bekleniyor. 8 milyonluk işsiz ordusuna eklenecek bu gençlerin durumu, profesyonel asker olabilmek için yoğun bir rekabetin yaşanacağına işaret ediyor. Son dönemde cepheye profesyonel askerlerin sürülmesi yerleşik bir uygulama haline gelmişti. Bundan sonra da yoksul gençleri sivilde işsizlik, askerde ise en ön saflarda ölüm tehlikesi bekliyor. Bir kez daha iktidar halka “ya paranı ya canını” diyor. Patronlar çocukları için kasalarından bir balyayı, emekçi çocukları ise asgari ücret karşılığında canlarını ortaya koyuyor. 

Yeniçeri/kapıkulu ordusu

Bedelli askerliğin profesyonel ordu için atılmış bir adım olduğunu en başından beri söylüyoruz. Şimdi tüm askeri uzmanlar ordunun profesyonelleşmekte olduğunda hemfikir olmuş durumda. Hulusi Akar, profesyonelleşiyoruz ama “peygamber ocağı geleneği sürecek” diyor. Hulusi Akar’ın anlayışının peygamber sakalının yıkandığı suyu satmak için paketleme tesisi kuran Cübbeli Ahmet’ten farkı yok. Cumhurbaşkanına gönüllü toplama ve askerlikten muaf tutma yetkisinin verilmesi profesyonelleşme ile birlikte yeniden bir Yeniçeri/kapıkulu ordusu tartışmalarını gündeme getiriyor.

Profesyonel orduya hayır

Profesyonel ordu ve paralı askerlik, emperyalizme karşı savaşmayı planlayanların değil emperyalizmle birlikte sefere çıkmaya hazırlananların planıdır. Çünkü paralı asker tanım gereği ateş gücü ve teknolojik olarak üstün olduğu ordulara karşı etkindir. Emperyalistlerin profesyonel orduları her daim geri kalmış ülkelerin paralı askerlerine galebe çalar. Vatandaş ordusunu haksız savaşlara göndermek, paralı askerleri göndermekten zordur.

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Haziran 2019 tarihli 117. sayısında yayınlanmıştır.