Aranan kitle imha silahları İncirlik'te bulundu: İncirlik derhal nükleer silahlardan ve emperyalist askerlerden temizlenmelidir!

İncirlik Üssü sadece bölge halklarının başına bela değildir. Emperyalizm, kendisiyle işbirliği yapan ülkelere en büyük belaları getirmiştir. 1960'ta İncirlik'ten kalkan casus uçaklar SSCB'yi gözlemleme operasyonlarında Sovyet Hava Kuvvetleri’nce düşürüldüğünde Türkiye tehdit altına girmişti. ABD'nin İncirlik'e yerleştirdiği nükleer silahlar bu olayda ve daha sonra Küba krizinde, Anadolu'yu nükleer savaş tehdidinin merkezi haline getirmişti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ABD'nin İncirlik'teki nükleer silahları bir kez daha gündeme geldi. İncirlik'teki nükleer silahların bir iç savaş durumunda farklı güçlerin eline geçmesi endişesi Amerikan kamuoyunda tartışılırken, ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Deborah Lee James, İncirlik’te yer alan 50 kadar B61 Hidrojen bombasının güvende olduğu ve bu bombaların akıbetinden endişe duymadıklarını açıkladı. Böylece Türkiye halkı olarak kendi hükümetlerimizin bize asla açıklamaya tenezzül etmediği bir gerçeği yani yaşadığımız topraklarda ABD'ye ait en az 50 adet nükleer bombanın bulunduğunu öğrenmiş olduk.

Bu bilgi ile Malatya'da kurulan füze kalkanının da savunma değil saldırı amaçlı olduğu bir kez daha tescil edilmiş oldu. Başta İran'ın olası nükleer silahlanmasına karşı kurulduğu ilan edilen bu kalkanın, esas olarak ABD ve İsrail tarafından gerçekleştirilecek nükleer saldırılara cevap verilmesini engellemeyi amaçladığı gayet açık şekilde önümüzde duruyor.

Bu koşullar altında bombaların hangi gizli anlaşmalar uyarınca İncirlik'e getirildiğini ve bu anlaşmalarda halkın hayatını ve geleceğini tehdit eden başka hangi maddeler olduğunu öğrenmek de hakkımız. Bununla birlikte hangi anlaşmaya dayandırılırsa dayandırılsın, ne ABD'nin Türkiye'de nükleer silah bulundurmasının ne de söz konusu anlaşmaların bir meşruiyeti vardır.

Irak'ın hiçbir zaman izine rastlanmayan kitle imha silahlarının varlığı gerekçe gösterilerek ABD ve İngiltere tarafından işgal edildiği, işgalden bu yana 1 milyondan fazla Iraklının öldüğünü biliyoruz. Suriye'ye de aynı gerekçeyle emperyalist müdahaleler hazırlandığına şahit olduk. Oysa gerçek kitle imha silahlarının İncirlik'te ABD tarafından depolandığı bugün itiraf edilmiştir. Bu silahlar bölge halkları kadar silahların konuşlandığı Türkiye halkları için de tehdittir.

İncirlik'teki nükleer silahlar geçiştirilecek bir konu değildir. Derhal harekete geçilmelidir ve şu önlemler alınmalıdır:

Türkiye NATO'dan çıkmalıdır. ABD ile yapılan tüm askeri anlaşmalar derhal yırtılmalıdır. İncirlik Üssü kapatılmalıdır. İncirlik Üssü’ndeki tüm nükleer askeri envanter İran ve Irak başta olmak üzere bölge devletlerinin gözlemcilerinden, Filistin halkının temsilcilerinden müteşekkil, sendikalar ve siyasi parti temsilcilerine açık, BM dahil her türlü emperyalist oluşumdan bağımsız bir heyet tarafından denetlenmeli, kayıt altına alınmalı ve imha edilmelidir.

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Eylül 2016 tarihli 83. sayısında yayınlanmıştır.