Amerikan başkanı kim olursa olsun…Türkiye NATO’dan çıksın! İncirlik ve Kürecik kapatılsın! Dolar yasaklansın!

Trump Biden

Amerikan başkanlık seçimleri sırasında düzen siyaseti ortasından ikiye bölündü. İktidar cephesi koyu bir şekilde Trump’ı destekledi. Muhalefet ise umudunu Joseph Biden’ın kazanmasına bağlamıştı. Millet İttifakı etrafında kümelenen burjuva muhalefetini öteden beri Amerikan muhalefeti olarak tanımlıyoruz. Erdoğan ve yanındakiler de suçladıkları muhalefet gibi Amerikancı olduklarını bir kez daha kanıtlamış oldular. Hem de Erdoğan’a açıktan hakaret edecek kadar bayağılaşan, Türkiye ekonomisini yok etmekle tehdit etmiş olan Trump’ı neredeyse Cumhur İttifakı’nın ortağıymış gibi savunarak bunu yaptılar. Seçimlerin sonuçları (Trump henüz kabul etmemiş olsa bile) Biden lehine olunca Amerikan muhalefeti sevindi, iktidar cephesini ise bir keder aldı.

Trump ve Biden’ı kim neden destekledi?

Erdoğan ve Bahçeli, asker/sivil müttefikleriyle birlikte istibdad rejimiyle uyumlu olan, emperyalist planlarda kendilerine görev verecek, S-400 ve Halkbank gibi konularda pazarlığını perde arkasında yürütüp iktidarlarını iç politikada zora sokmayacak bir ABD yönetimi istiyor. Trump böyle bir ABD yönetimini temsil ediyor. Amerikan muhalefeti ise mevcut iktidarı ekonomik, siyasi, askeri, diplomatik alanlarda daha fazla sıkıştıracak, kendilerini iktidara taşımak üzere daha fazla maddi manevi destek sunacak bir ABD yönetimi arzuluyor. Nitekim Biden da seçim sürecinde yaptığı bir söyleşide “muhalefeti açıkça desteklemeliyiz” diyerek Millet İttifakı’nın gözdesi olmuştu. Biden, S-400 yaptırımları ve Halkbank dosyalarını raftan indirmesi olasılığı ile ekonomide iyice zayıflayan ve iktidarında iç çelişkilerle boğuşan Erdoğan’ın “reform”, “Türkiye İttifakı” gibi söylemlerle muhalefete karşı daha yumuşak bir tutum alması beklentisi yaratıyor.

Emekçi halkın çıkarı tüm emperyalistlere karşı

Peki ya emekçi halk? Emekçi halk için her ikisi de birbirinden beterdir! Emekçi halk emperyalist zincirlerden, Amerikan savaşlarında can vermekten, kardeş kavgasına sürüklenmekten, doların hâkimiyetinde her gün yoksullaşmaktan, emperyalist tekellere ucuz işgücü olarak sunulmaktan kurtulmak istiyor. Bu isteklerin muhatabı Amerikan seçimlerinde yok! Bu isteklerin gerçekleşmesi ülkedeki Amerikan işbirlikçilerinden kurtulmaktan geçiyor. Çünkü Cumhur’uyla Millet’iyle Amerikancı ittifaklardan biri S-400 alıyor, diğeri S-400’ü depoya kaldıracağız diyor. Ama hiçbiri emperyalist üsler olan İncirlik’i, Kürecik’i kapatmaktan, NATO’dan çıkmaktan bahsetmiyor. Ekonominin damarlarında dolaşan dolar zehrine karşı çıkmıyor, her iki taraf da dolar müptelası ekonomiye devam diyor. Millet İttifakı yüksek faiz isteyerek, Cumhur İttifakı Türk lirasını pula dönüştürerek aynı yere, emperyalist tekellere ve para babalarına hizmet ediyor.

Emekçi halk kendi alternatifini inşa etmek zorunda

Emekçi halk, lafta Amerikan karşıtı olup icraatta sonuna kadar Amerikancı olanların karşısında, emperyalist üslerin kapatılmasını, NATO’dan çıkmayı, emperyalist tekellerin kamulaştırılmasını ve doların ekonomideki hâkimiyetine son vermeyi savunan programda birleşmelidir!

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Aralık 2020 tarihli 135. sayısında yayınlanmıştır.