Adana, Abbasağa, Antakya... Sürüyor sürecek bu kavga!

Halk isyanının merkezi Çukurova’ya kaydı. Adana’da Akkapı, Antakya’da Armutlu mahalleleri Taksim’e dönüştü. Üç büyük şehirde ise isyan daha düşük yoğunluklu seyrediyor. İstanbul’un, İzmir'in ve Ankara'nın toplamda elliyi aşkın merkezinde forumlar yapılıyor. Kimi mahallelerde çadırlar kuruluyor, dayanışma alanları oluşturuluyor.

İsyandan forumlara

İstanbul’un en küçüğünden milyonluk merkezlerine parklar, forum mekanlarına dönüşmüş durumda. Forumlar, isyan vesilesiyle ortaya çıkan, sokaklara, Taksim’e onlarca kez çıkmış halkın, mücadelelerini devam ettirdikleri mekânlar durumunda. Forumlarda binlerce insan, kendi sözlerini aktarmakla kalmıyor, mücadelenin değişik şekillerde devam ettiğini de kanıtlıyor. Fakat forumlar sadece serbest kürsünün yapıldığı, atölyelerin düzenlendiği yerler olmaktan çıkmalı. Toplumun geri kalanını, isyana dahil olmamış milyonlarca emekçiyi de kapsamalı.

Forumlar,  haklarımızın, ücret ve maaşlarımızın, çalışma koşullarımızın ele alındığı, toplumun %99’unun taleplerini ve çıkarlarını savunan alanlara dönüşmelidir. Beklemeye gerek yok! Bu düzen tarafından ezilen, sömürülen, ekmek kavgasına düşen herkesin forumlara gelmesi için çalışmalıyız.

Abdocan’ın, Ali İsmail’in memleketinde yılgınlık yok!

Antakya iki yiğit evladını toprağa verdi. Ne Abdocan’ı gaz bombalarıyla katledenler, ne de Ali İsmail’i döverek öldürenler cezalandırıldı. AKP’nin savaş politikalarından dolayı Reyhanlı’da gayriresmi rakamlarla 100’e yakın sayıda insanını toprağa veren Hatay halkı, AKP’nin çaresizliğini ortaya koyuyor. Bir halk birleşti mi neler olabileceğini dosta düşmana kanıtlamaya devam ediyor Adana, Antakya.

Yoksul bir Alevi mahallesi olan Armutlu’da çamaşır makineleri, buzdolapları, çekyatlar barikatın bir parçası oluyor. Halk elinde ne varsa isyanının hizmetine sunuyor!

İsyanı alınteriyle harlayalım

Armutlu’nun ayak takımının, Beşiktaş’ın çapulcusunun çıkarları birdir eşittir. İster barikatın ardında ister forumda, bizi birleştiren alınterimizdir, emeğimizdir. Bizi ezen, katleden %1’lik asalak kapitalistlere karşı isyanı büyütmek ancak bu temelde güçlerimizi birleştirip kendi önderliğimizi yarattığımızda mümkün olacaktır. 

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Ağustos 2013 tarihli 46. sayısında yayınlanmıştır.