15 Temmuz'da ABD ve NATO'nun rolü

Türkiye tarihindeki pek çok askeri darbe gibi 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında da ABD ve NATO vardı. 15 Temmuz gecesi ABD orta yolcu açıklamalarla darbecilere zımni destek verdi. Resmen talep edilmesine rağmen seçilmiş hükümete desteğini açıklamadı.

İncirlik üssünün darbedeki rolü

ABD'nin darbe girişimine desteği uzaktan ve manevi düzeyde kalmadı. Türkiye içinde, ABD askeri üssünün bulunduğu İncirlik, darbe girişiminde en aktif rolü oynayan yerdi. Darbe girişiminin ilk saatlerinde İncirlik'ten kalkan bir tanker uçak gece boyunca Ankara'yı bombalayan F-16'lara 6 kez havada yakıt ikmali yaptı.

ABD ve NATO'nun darbe girişimine dâhil olduğunun en büyük kanıtlarından biri darbe karşıtı tutum içinde olan Eskişehir Hava Üssü'nden saat 02:19 itibariyle "Türk hava trafiğini NATO'nun görmemesi için NATO'ya kapatma talimatı verilmesi"oldu. Ayrıca üslerde konuşlu F-16 uçaklarına darbeci uçakları düşürme yetkisiyle kalkış emri verildi. Erzurum'dan uçaklar havalandı ama İncirlik'ten tek bir uçak bile darbeciler aleyhine kalkmadı.

Darbe girişimi başarısız olduktan sonra İncirlik'teki Türk komutan Tuğgeneral Bekir Ercan Van, ABD'ye iltica talebinde bulundu. ABD bu talebi reddetti. Ama bu darbe girişimine karşı olduğundan değil, “çocukları”nın başarısız olmasındandı.

ABD'nin darbe girişiminde rolü bu kadar açık ortada olduğu halde Erdoğan ve AKP iktidarı ABD’ye karşı resmi hiçbir girişimde bulunmadı, 15 Temmuz davalarında ABD’nin sözü bile edilmedi. Numan Kurtulmuş Amerikan CNN televizyonuna çıkıp tüm dünya önünde ABD'yi aklayan bir konuşma yaptı. Darbe girişimini takip eden günlerde tüm askeri kışlaların hatta lojmanların ve ordu evlerinin bile önleri otobüsler, zırhlı polis araçları ve iş makineleriyle kapatılmışken İncirlik üssünün önünde hiçbir önlem alınmadı.

Amerikan subayı TSK Genelkurmay karargahında

ABD Genelkurmay Başkanı, Hulusi Akar'ın bir hafta içinde iki defa kendisini telefonla arayarak NATO ve ABD'ye taahhütlerine bağlı olduklarını ilettiğini açıkladı. Bir ABD subayının sürekli ve kalıcı olarak TSK Genelkurmay'ında, ABD'nin Ortadoğu Merkez Kuvvetler Komutanlığı’na (CentCom) rapor vermek üzere görevlendirilmesi için anlaşma yapıldı. Daha sonra Hulusi Akar yine hiçbir şey olmamış gibi ABD Genelkurmay Başkanı ile İncirlik'te görüşmeye gitti.

Sadece Devrimci İşçi Partisi, Türkiye'nin NATO'dan çıkmasını ve İncirlik'in kapatılmasını savunuyor

Tüm bunlar yaşanırken Devrimci İşçi Partisi en başından ABD ve NATO'nun darbe girişiminde rolü olduğunu tespit etti. 6 Ağustos günü Dolmabahçe'de “Türkiye NATO'dan çıksın, İncirlik üssü kapatılsın” şiarıyla bir eylem düzenledi, tüm yıl boyunca faaliyetlerinde bu konuyu işledi, 1 Mayıs'ta bu talepleri tekrarladı ve her fırsatta iktidarın emperyalizm yanlısı tutumunu ve tutarsızlıklarını teşhir etti.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Temmuz 2017 tarihli 94. sayısında yayınlanmıştır.