Yemekhanede boykot var!

İstanbul Üniversitesi rektörlüğü tarafından yapılan % 85’lik yemek zamlarıyla öğlen 1 TL olan yemek 1,85, akşam ise 2 TL'ye çıktı. Bu fahiş zamlara karşı öğrenciler günlerdir kampüslerde imza toplayarak yemekhanelerde sesli eylemler yaparak tepkilerini gösteriyordu. Bugün ise Çapa’dan Avcılar’a, Cerrahpaşa’dan Beyazıt ve Sarıyer’e kadar tüm kampüslerde yemekhaneyi boykot ederek protestolar gerçekleştirildi.

Beyazıt kampüsteki Turan Emeksiz yemekhanesi önünde toplanan öğrenciler yemekhaneye girmediler ve kendi hazırladıkları sandviçleri ve çayları hep birlikte paylaşarak karınlarını doyurmaya çalıştılar. Öğrencilerin neredeyse %90'ının katıldığı boykot ile gelen yüksek tepkilerden telaşlanan üniversite yönetimi öğrencileri kendince ikna etmek için rektör yardımcısı Ayşe Ayçiçeği-Dinn görevlendirdi. Öğrencilerle görüşen Ayçiçeği- Dinn yemekhane zamlarını geri almanın kendi ellerinde olmadığını döner sermayeye bağlı olduğunu ifade ederken ardından zamlar geri alınırsa öğrencilere verilen burs ücretlerinin düşürüleceği okulda sosyal ve kültürel faaliyetlere kısıtlama getirileceği tehdidinde bulundu.

Daha sonra Avcılar, Çapa ve Fen-Edebiyat fakültesinden gelen öğrencilerle ana kapı önünde buluşan merkez kampüs öğrencileri üniversite kapısına “Yemekhanede boykot var” pankartı astı. Ardından oturma eylemine geçen öğrenciler sık sık “Yemek zammını yemeyeceğiz”, “Tüccar rektör istemiyoruz”, “Müşteri değil öğrenciyiz”, “Sermaye defol üniversiteler bizimdir”  sloganları attılar. Oturma eylemi sonrası basın açıklaması okuyan öğrenciler yemekhane zamları geri alınana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti. Öğrencilerin boykotuna destek için gelen Eğitimsen’liler adına konuşma yapan araştırma görevlisi Levent Dölek öğrencilerin boykotunu kutladı, başarılar diledi ve üniversitenin para ile değil emek ile döndüğünü, bir ticaret yeri olmayan üniversitede eğitimin kölelik koşullarında çalıştırılan taşeron işçilerin alınteri ile gerçekleştiğini belirtti. Son olarak talebimiz sadece zamları geri aldırmak değil, tüm öğrencilere ve üniversite emekçilerine ücretsiz yemek hakkı ve taşeron işçilerin kadroya alınması olmalıdır dedi.