Türkiye'de sınıf mücadeleleri tarihi seminerlerinin ilki gerçekleştirildi

Devrimci Marksizm Dergisi tarafından Devrimci İşçi Partisi İstanbul İl Örgütü konferans salonunda düzenlenen Türkiye'de sınıf mücadeleleri tarihi seminerlerinin ilki, 4 Kasım Pazar günü gerçekleştirildi.

 

Seminer Sungur Savran'ın açılış konuşması ile başladı. Savran, giriş konuşmasında seminer hakkında bilgi verdikten sonra, kısaca Türkiye solunu derinden etkilemiş iki akım olan sol Kemalizm ve sol liberalizm hakkında konuştu.

Ardından ilk sunuş Osman Tiftikçi tarafından gerçekleştirildi. Tiftikçi, sunumunda 1908 devrimi arefesinde Osmanlı topraklarında ve diğer Müslüman ülkelerdeki durumun geniş bir değerlendirmesini sundu. Tiftikçi'nin konuşması, katılımcılara bu ülkelerde burjuvazinin gelişimi ve devrimci karakterine ilişkin oldukça geniş bir perspektif sağladı.

Tiftikçi'nin ardından sözü Sungur Savran aldı. Savran, konuşmasında Türkiye'nin birinci burjuva devrimi olarak tanımladığı 2. Meşrutiyet hakkında bilgiler sundu. Konuşmasında, bu devrim halkların kucaklaştığı bir devrim iken sonrasında Ermenilerin katledilmesine varan sürecin nasıl geliştiğini açıkladı. Jön Türk devrimi olarak bilinen bu devrimin, aslında Hürriyet devrimi olarak anılması gerektiğini savunan Savran'ın konuşmasının ardından seminer tartışmalarla devam etti.

Bundan bir sonraki seminerde 18 Kasım 2012 günü Cumhuriyet'in kuruluşu üzerinde durulacak. Seminerler saat 15.00'da başlayacak ve Devrimci İşçi Partisi İstanbul İl Örgütü konferans salonunda yapılacak.