Türk ve Kürt solu Savas Matsas’a destek oldu!

Aralarında iki milletvekili olmak üzere, Türkiye’nin bazı sosyalist partileri ile kitlesel bir gücü temsil eden Kürt hareketinin başkanları ve sözcüleri, Yunanistan’da Altın Şafak adını taşıyan faşist örgütün hukuki saldırısı sonucunda yargılanan kardeş partimiz EEK’in (Devrimci İşçi Partisi) genel sekreteri Savas Mihail-Matsas ile dayanışma ilan ettiler. Aşağıda imza metnini ve imzalayan parti sözcülerinin adlarını yayınlıyoruz.

Savas Matsas’a yönelik soruşturmaya son!

Yunanistan Devrimci İşçi Partisi (EEK) yöneticilerinden Savas Mihail-Matsas 3 Eylül tarihinde yargılanacak. EEK 2009 yılında yayınlanan bir broşürde faşist Altın Şafak partisini göçmenlere yönelik ırkçı saldırıları kışkırtan bir Nazi örgütü olarak nitelediği için, partinin genel sekreteri Savas Matsas Altın Şafak tarafından “iftira atmakla” suçlanıyor. Aynı zamanda kendisine “şiddete ve kargaşaya teşvik” ve “kamu düzenini bozma” suçlamaları da yöneltiliyor. Faşistler kendilerini masum ve barışçıl vatandaşlar olarak gösterip, burjuva devletini ve kurumlarını sola ve işçi sınıfı muhalefetine karşı bir saldırı düzenlemek için kullanıyor.

Bu şekilde solu susturmaya çalışıyorlar. Savas Matsas ile aynı gün, alternatif web sitesi Indymedia Atina’nın yayın yapmasına izin vermekle suçlanan Atina Üniversitesi eski rektörü Konstantin Mucuris’in de davası var.

Yunan polisi, halka ve mücadeleci örgütlere sopalarıyla, silahlarıyla saldırdıkları halde hiçbir baskı veya tutuklamayla karşılaşmayan Altın Şafak üyesi faşistlerle işbirliği içerisinde hareket ediyor. Yargı ise Altın Şafak çeteleri tarafından göçmenlere yönelik olarak gerçekleştirilen alçakça saldırıları araştırmak yerine, işçi sınıfının ve solun mücadeleci unsurlarını sindirmeye çalışıyor.

Yunanistan’da ve tüm dünyada dayanışmaya! Savas Matsas’a ve Konstantin Mucuris’e yönelik soruşturmaya son!

Faşist çetelerin karşısına mücadeleci solun ve işçilerin birleşik cephesiyle, sokaklarda da mücadeleyle çıkalım!

İmzalar

Sebahat Tuncel                       Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili

Ertuğrul Kürkçü                     Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mersin Milletvekili

Fatma Gök                             Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı

Alper Taş                                Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eşbaşkanı

Figen Yüksekdağ                   Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı

Rıdvan Turan                         Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı

Şadi Ozansü                           İşçi Kardeşliği Partisi (İKP) Başkanı

Nejla Kurul                            Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eşbaşkanı

Tuncay Yılmaz                       Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eşbaşkanı