Taksim'de savaş karşıtı yürüyüş

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB'un çağrıcısı olduğu "Zamlara, işsizliğe, yoksulluğa, savaşa son" yürüyüşü yapıldı. “ABD taşeronu savaş istiyor, Ortadoğu halkları barış istiyor”, "Suriye'ye emperyalist müdahaleye son” başlıklı dövizlerin taşındığı eylem İstiklal Caddesi boyunca devam etti.

Eylemde sık sık “Katil ABD, İşbirlikçi AKP”, “Savaşa değil, eğitime bütçe”, “Türkiye elini Suriye'den çek”, “Biji bratiya gelan” sloganları atıldı. Slogan ve alkışlarla devam eden yürüyüş, Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

Basın açıklamasını kitle adına TTB Merkez Konsey üyesi Osman Öztürk okudu. Öztürk, açıklamada AKP hükümetinin ülke içinde halkı hızla yoksullaştırırken aynı anda Suriye'ye dönük emperyalist müdahalelerin taşeronluğunu üstlendiğini ve ülkemizi kanlı bir savaşa çektiğini ifade etti. “Bölgesel aktörlük” adı altında, gizli üsler, askeri kamplar ve silah yardımları ile adımların hızlandırıldığını vurgulayan Öztürk açıklamasına şöyle devam etti: “Bizler emek ve demokrasi güçleri olarak, emekçilerin ve daha da yoksullaştırılan halkların sesi olmaya, insanca yaşam için insanca ücretlerin olduğu ve ülke kaynaklarının halkın yararına kullanıldığı, eşit ve adil bir ülke için, şimdi sesimizi daha da fazla yükseltmeye kararlıyız. Savaş çığırtkanlığı yapanlara inat, ülkede, bölgede ve dünyada barış için, kardeşlik ve özgürce bir arada yaşamak için, şimdi her zamankinden daha fazla mücadele etmeye kararlıyız! Bu kararlılığımızda Suriye’de emperyalist müdahaleye hayır diyoruz!”