Taksim’de Kızıldere anması: “Yaşasın devrimci dayanışma!”

Türkiye sosyalist hareketinin tarihinde devrimci dayanışmanın en görkemli örneklerinin başında gelen Kızıldere direnişi 39 yıl sonra kitlesel bir yürüyüşle Taksim’de anıldı.

Çoğunluğu THKP-C’nin önder kadrolarından oluşan Mahir Çayan, Ertuğrul Kürkçü, Sinan Kazım Özüdoğru, Hüdai Arıkan, Saffet Alp, Sabahattin Kurt, Ertan Saruhan, Cihan Alptekin, Ömer Ayna, Nihat Yılmaz ve Ahmet Atasoy, NATO’nun Ünye’deki radar üssünden 3 askeri kaçırmışlardı. Bu eylem Deniz gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamlarını engellemek amacıyla yapılmıştı. Bu üç devrimci THKO’nun önderleriydi. Mahirler başka bir örgütün liderlerini kurtarmak için kendi canlarını ortaya koydular. 3 Amerikan askerini kaçırdıktan sonra Kızıldere’de kuşatıldıkları evde bomba ve kurşunlarla katledildiler. Bu katliamdan sadece Ertuğrul Kürkçü sağ olarak kurtuldu. O da 14 yılını hapishanede geçirmek zorunda kaldı.

Kızıldere’de Mahirlerin direnişi ve onların katledilmesi Taksim’de “yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarıyla anıldı. Taksim’deki eyleme aralarında DİP Genel Başkanı Sungur Savran ve DİP kurucusu Şiar Rişvanoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda siyasetçi, aydın ve sanatçının imzasıyla çağrı yapıldı. Taksim meydanından Galatasaray’a yapılan yürüyüşün sonunda ise basın açıklamasını Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol okudu. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Kızıldere devrimci dayanışmadır. Siyasal iktidarın tüm devrimci değerlere ve kişiliklere saldırılarını yoğunlaştırdığı bu dönemde bir kez daha devrimci dayanışmayla tarihimize sahip çıkıyoruz.” Sık sık “Kızıldere onurdur onuruna sahip çık”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “faşizme karşı omuz omuza” sloganları ile kesilen açıklama “30 Mart Kızıldere’nin yıldönümünde, On’ların şahsında direnişin ve dayanışmanın tarihine sahip çıkarak, faşizme boyun eğmeyeceğimizi, emperyalizme ve siyonizme karşı direneceğimizi, bu insanlık düşmanı kapitalist düzeni tarihin çöplüğüne göndermek için özgürlük, adalet, eşitlik, kardeşlik yolunda mücadele etmeye devam edeceğimizi birkez daha ilan ediyoruz. Yaşasın devrimci dayanışma!” sözleriyle bitti.

Yürüyüş sırasında kitle hep bir ağızdan devrimci marşlar okurken, Galatasaray meydanında Pınar Sağ ve İlkay Akaya Kızıldere türküsünü seslendirdi.

Aşağıda eylem çağrısının tam metnini ve imzacıları yayınlıyoruz:

30 MART’TA DİRENİŞİN VE DAYANIŞMANIN ONURLU TARİHİNE  BİRLİKTE SAHİP ÇIKIYORUZ

Kızıldere, devrimciler için her zaman onurlu bir mücadele tarihinin en kritik eşiklerinden birisi oldu. Kızıldere bizler için nice mücadelelere ışık, nice türkülere konu olan bir direniş örneğidir.

Bugün bu tarihe hep beraber sahip çıkıyoruz. Mahir’in fotoğrafını evine asanların, kitabını okumanın ve On’ları anmanın devletin çeşitli baskılarıyla karşılaştığı bugünlerde Kızıldere’nin anlamı daha da önem kazanmaktadır. Kızıldere bu baskılara teslim olmamaktır.

Kızıldere devrimci dayanışmadır. Siyasal iktidarın tüm devrimci değerlere ve kişiliklere saldırılarını yoğunlaştırdığı bu dönemde devrimci dayanışmayla tarihimize sahip çıkıyoruz. Egemenlerin gerçekleştirdiği katliamlarla, kontrgerilla saldırılarıyla ve bu saldırıların tamamına karşı yılmaz direnişlerle örülü devrimci tarihimizin siyasal iktidarın “demokrasi” yalanına, seçim propagandasına alet edilmesine karşı duruyoruz. Darbelere karşı onurlu direnişlerle dolu devrimci tarihin ve devrimci önderlerin; Mahir’in, Deniz’in ve mücadele arkadaşlarının “darbeci, Ergenekoncu”  suçlamalarına maruz bırakılmasına, kısaca devrimci mücadele tarihinin egemenlerin eliyle kirletilmek istenmesine ve yeniden yazılma çabasına  karşı hep birlikte “tarihimize dokundurtmayız” diyoruz.

30 Mart’ta Kızıldere’nin yıldönümünde On’ların şahsında, faşizme ve emperyalizme karşı boyun eğmeyen direnişlerle dolu devrimci tarihimize devrimci dayanışmayla sahip çıkıyor; direnişin ve dayanışmanın tarihi onurumuzdur diyoruz.

ABDULLAH AYDIN, ADNAN BOSTANCIOĞLU, ADNAN CAYMAZ, AHMET GÖKSOY, AHMET TELLİ, AKIN BİRDAL, AKIN DİRİK, ALİ ÇOLAK, ALİ DENİZ, ALİ ERİŞ, ALİ ÖZÇELİK, ALİ RIZA CİHAN, ALİ YİĞİT, ALPER TAŞ, AYDIN ÇUBUKÇU, ATTİLA TUYGAN, A. YALÇIN GÜLERMAN, BARAN NAYIR, BARIŞTA ERDOST, BAYRAM ATAKUL, BURHAN SÖNMEZ, BÜLENT FORTA, BÜLENT ULUER, CAHİT AKÇAM, CELALETTİN CAN, CENGİZ GÖLTAŞ, CUMHUR YAVUZ, ÇETİN UYGUR, DİLAY İNKAYA TURAN, DOĞAN HALİS, E.AHMET TONAK, ECEVİT PİROĞLU, EKİN BODUR, EMİN KORAMAZ, EMİNE AYNA, ERKAN BAŞ, EROL ARAL, ERTUĞRUL KÜRKÇÜ, ESER ATAK, FATİN KANAT, FATİME AKALIN, FEVZİYE SAYILAN, FUNDA BAŞARAN, GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR, GÖKHAN GÜNAYDIN, GÜNAY KUBİLAY, HANDAN KOÇ, HAKAN TAHMAZ, HAKKI ZAPÇI, HASAN ASLAN, HAMİYET KIZILER, HATİCE CAN, HAYDAR İLKER, HÜSEYİN ESENTÜRK, HÜSEYİN TAKA, HÜSEYİN YEŞİL, IŞIKHAN GÜLER, İBRAHİM AYDIN, İBRAHİM ÇEŞMECİOĞLU, İLKAY DEMİR, İLKNUR BİROL, İNÖNÜ ALPAT, İPEK GÜR, İSMAİL HAKKI TOMBUL, İSMAİL ŞENGÜL,KAMBER ATEŞ, KAMİL KARTAL, KAMİL TEKİNSÜREK, KAZIM GENÇ, KEMAL BULUT, KEMAL ULUSALER, KORKUT BORATAV, KÖKSAL AYDIN, KUDDİSİ KANTAR, LEVENT YAKIŞ, MAHMUT KONUK, MAHMUT MEMDUH UYAN, MEHMET ALİ YILMAZ, MEHMET GÜNEŞ, MEHMET ÖZER, MEHMET SOĞANCI, MELİH PEKDEMİR, METİN BAKKALCI, METİN ÖZUĞURLU, MİTHAT CAN, MUKADDES ERDOĞDU ÇELİK, MUSTAFA ATALAY, NAZMİ ALGAN, NECMİ DEMİR, NECMİYE ALPAY, NEJAT KANGAL, NURAY TÜRKMEN, NUSRET DOĞRUAK, OĞUZ ÜLKER, OĞUZHAN KAYSERİLİOĞLU, OĞUZHAN MÜFTÜOĞLU, OKTAY ETİMAN, OSMAN BİÇER, ORHAN ÖRÜCÜ, OSMAN SAYKUN, ÖNDER ÖZDEMİR, PINAR SAĞ, RAGIP ZARAKOLU, RIDVAN TURAN, SABAHATTİN GÜNAL, SABİT GÜNAYDIN, SAİT ÇETİNOĞLU, SEDAT BOZKURT, SEDAT GÖÇMEN, SEDAT KESİM, SEMA SOLAKLI, SEMRA UZUNOK, SERDAR HARP, SEVGİ GÖĞCE, SEVİM BELLİ, SEVİNÇ ERATALAY, SEYFETTİN GÜLENGÜL, SEYFİ ÖNGİDER, SİBEL ÖZBUDUN, SULTAN SEÇİK KUBİLAY, SUNGUR SAVRAN, ŞAMİL ALTAN, ŞENEL UÇAR, ŞİAR RİŞVANOĞLU, SİYAMİ ERDEM, ŞÜKRÜ ERBAŞ, TAYFUN MATER, TEMEL DEMİRER, TUNCAY YILMAZ, TURHAN FEYİZOĞLU, ULAŞ BAYRAKTAROĞLU, ÜNSAL YILDIZ, VAHAP EREN, VELİ YANGIN, YAVUZ ALOGAN, YILMAZ CEREK, YILMAZ KIZILIRMAK, YUNUS BİRCAN, YÜCEL GÜL, ZÜBER AKGÖL