Taciz, kadınları yurtlarında dahi yalnız bırakmıyor!

Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi'nde bulunan yurtlar ile fakülte binaları arasındaki yolda dün gece tacize uğrayan bir kadın öğrenci saat 23:00 sularında Ziya Gökalp Öğrenci Yurdu'nun bahçesinde haykırarak yurttakileri eyleme çağırdı, yurdun önünde toplanan yüzlerce öğrenci gece 00:30 sıralarında Dicle Üniversitesi kampüsüne doğru yürüyüş gerçekleştirdiler. Dün geceki olay bir ilk değil, yurtta kalan kadın öğrencilerin sık yaşadığı bir durumdu bu.
 
Eyleme erkek yurdunda kalan öğrenciler de katıldı. Yurtları haremlik selamlık ayırarak bu işin çözülemeyeceğini söyleyen kadın öğrenciler şehir merkezinden yurtlara ücretsiz servis konulmasını istiyorlar.
 
Dicle Üniversitesi'nden mezun bir öğrencinin dilinden: "Ben ilk defa üniversite okumak için Diyarbakır'a gitmiştim. Kaldığım 4 sene boyunca edindiğim arkadaşlıklar, hala en büyük kazanımım. Ancak ben kadındım. Türkiye'nin neresinde olursam olayım taciz ediliyordum. Adı önemli değil, Diyarbakır, İstanbul veya İzmir... Yurtta kaldığım 2 sene boyunca akşamları yurda hep korkarak geldim. Issız, uzak bir yer. İstanbul'a geldiğim zaman da evime gelirken aynı korkuları yaşadım. Mekanlar değişse de korkularım değişmedi. Çünkü ben kadındım. İstediğimi giyemem, tacize davetiye çıkarırdım. Ben kadındım. Eğer erkek sana tecavüz ediyorsa ben suçluydum. Ben kadındım. Eğer şehvetine yenik düşen bir erkek sana zorbalık ediyorsa ben suçluydum. Ben kadınım, en çok da kadın olduğum için dövüldüm, ölüdürüldüm. Erkekliğiniz, erkliğiniz, iktidarınız batsın. Çünkü ben bir kadınım."
 
Dün geceki eylem üzerine bugün açıklama yapan üniversite yönetimi: “Yurtlar üniversitenin kampüs alanında ve üniversiteye ait yurtlar değil. Yasal olarak bir zorunluluk olmamasına rağmen vicdani ve ahlaki sorumlulukla 3 servis aracı ile devriye gezen atlı ve motorize ekipler görevlendirdik” dedi. Tacizi engellemek öğrencilerin hakkı olan servisleri öğrencilere vermek bir lütufmuş gibi!
 
Öğrenciler ayrıca dün gece aldıkları bir kararla pazartesi günü rektörlüğe yürüyecekler.