Sütaş İşçileri Mücadeleyi İstanbul'a Taşıdı

İki ayı aşkın süredir, Bursa Karacabey’de bulunan fabrikalarının önünde direnen Sütaş işçileri, geçtiğimiz hafta sonu mücadelelerini İstanbul’a taşıdılar.

 
Sütaş işçileri, Türk-İş’e bağlı Tek-Gıda İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkartılmıştı. Bunun üzerine fabrika önünde direniş başladı. İşçiler, bu kararlılığı kırmak için direniş alanına tezek döktüren ve sonrasında bu tezekle de başı belaya giren ve bu süreçte TÜSİAD başkanlığından da istifa etmek zorunda kalan Sütaş patronu Muharrem YILMAZ’ ı genel merkez önüne çiçek bırakarak protesto ettiler.
 
İstanbul Ataşehir’de bulunan Sütaş genel merkezi önünde gerçekleştirilen eylemde, işçiler; son kez çözüm çağrısı yaptıklarını, eğer 1 Temmuz’a kadar işe geri alınmazlarsa “Sütaş ürünlerini boykot” kampanyası başlatacaklarını ve gerekirse sendikalı çalışanların iş bırakacaklarını belirttiler. 
 
Eylem sırasında sık sık “hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır”, “sendika haktır engellenemez”, “işçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atıldı. Eylem halaylarla saat 17.00’ye kadar genel merkez önünde devam etti. 
 
Eylem alanından ayrılan işçiler, Sütaş fabrikalarının bulunduğu her yerde mücadelelerinin devam edeceğini ve Sütaş’a sendika getirmekte kararlı olduklarını belirttiler.