Sosyalistlerden anlamlı dayanışma BDP’den coşkulu karşılama

DİP adına Şiar Rişvanoğlu’nun temsilci olarak bulunduğu heyet, BDP’li milletvekilleri ve yöneticiler tarafından coşkuyla karşılandı.

Sosyalist parti ve kurumlardan oluşan bir heyet BDP’nin meclis grup toplantısına katılarak destek ve dayanışma ziyaretinde bulundu. Partimiz adına yoldaşımız Şiar Rişvanoğlu’nun temsilci olarak bulunduğu heyet, BDP’li milletvekilleri ve yöneticiler tarafından coşkuyla karşılandı. BDP genel başkanı Selahattin Demirtaş, grup toplantısında yaptığı konuşmada daha çok Dersim tartışması üzerinden siyasi iktidarı çok sert bir biçimde eleştirerek, KCK Operasyonları dolayısıyla AKP politikalarını, son 30 yılın en aptal politikası ilan etti ve son derece yerinde bir tavırla AKP’ye ve devlete meydan okudu: “Ne yaparsanız yapın Kürt halkı diz çökmeyecek, bir milim olsun geri adım atmayacak!”. Demirtaş konuşmasını, heyetin göstermiş olduğu dayanışmanın önemine vurgu yaparak teşekkür ederek bitirdi.

Heyet daha sonra TBMM önünde, Ertuğrul Kürkçü ile birlikte, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun’un okuduğu bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, KCK adı altında yapılan siyasi operasyonlara dikkat çekilerek, “Bu gözaltı ve tutuklamaların anlamı açıktır: Kürt sorununda çözümsüzlük politikalarını, askeri operasyonları arttırarak derinleştiren AKP hükümeti, barış ve demokrasi isteyenleri, savaşa karşı barış talebini yükselten kesimleri de susturmaya ve etkisizleştirmeye çalışıyor. Siyasi partiler, platformlar ve kurumlar bu operasyonlar ve tutuklamalarla çalışamaz hale getirilmek, tasfiye edilmek isteniyor” dendi. Savaş ve siyasi soykırıma karşı barış, demokrasi ve özgürlük ısrarını bir kez daha vurgulamak için BDP Grubu'na gelindiği belirtilerek: “Bizler Kürt halkının demokratik hak ve özgürlük taleplerinin şiddetle bastırılmasına karşı birlikte tutum almaya devam edeceğiz” diye söylendi.

Açıklamada cezaevinde tutuklu bulunan BDP'li milletvekilleri de hatırlatılarak, Terörle Mücadele Yasası'nın kaldırılması, siyasi tutukluların serbest bırakılması istendi. Açıklamada, Dersim katliamı tartışmalarına da değinilerek; “Dersim halkına uygulanan mezalim dolayısıyla gündeme gelen geçmişteki büyük kitlesel kırımları bütün ayrıntısı ile deşelim. Arşivler sadece yöneticilere değil bütün halka ve araştırmacılara açılmalı. Bu kırımların kurbanlarının acılarının giderilmesi için adımlar atılmalı” denildi. Açıklama, Hopa olaylarını protesto ettikleri için Ankara'da tutuklananların 9 Aralık'ta mahkemeye çıkarılacağını hatırlatarak ve destek çağrısı yapılarak bitirildi.

Heyet daha sonra kendilerine ziyaretin başından itibaren yoldaşça eşlik eden Ertuğrul Kürkçü’yü de yanına alarak, 25 üye ve yöneticisine toplam 156 yıl hapis cezası verilen KESK genel merkezine giderek genel başkan Lami Özgen ve yöneticilere dayanışma ziyaretinde bulundu.

DİP dışında heyette bulunan sosyalist parti ve kurumlar ve temsilcileri ise şöyle idi:  Sibel Uzun (EHP Genel Başkanı), Figen Yüksekdağ (ESP Genel Başkanı), Selma Gürkan (EMEP Genel Başkanı), Alper Taş (ÖDP Genel Başkanı), Rıdvan Turan (SDP Genel Başkanı), Şadi Ozansü (İKP Genel Başkanı), Mustafa Kâhya (Sosyalist Parti Genel Başkan Yardımcısı), Samut Karabulut (Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı), Mustafa Bayram Mısır (Sosyalist Gelecek Temsilcisi), Halit Elçi (TÖP-G Sözcüsü), Zeynel Sabaz (Kaldıraç), İbrahim Bay (DHF Temsilcisi)