Soma'daki saldırılar İzmir'de protesto edildi

Sendikalar ve siyasi yapılar Soma'da yaşanan katliamda yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına destek vermek isteyen avukatlara ve dayanışmacılara yapılan saldırılara karşı dayanışma amacıyla yürüyüş ve basın açıklaması yaptılar.

 
DİSK, KESK , TMMOB, İzmir Barosu’nun çağrısıyla içinde sosyalistlerin ve büyük oranda hukukçuların bulunduğu 34 kişinin Soma’da polis terörü uygulanarak gözaltına alınmasını protesto etmek için Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde bir araya gelenler, sloganlarla yürüyüşe geçti.
 
“Soma işçisi onurumuzdur”, “Kaza değil bu bir katliam”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca süren yürüyüş, Alsancak İskelesi önünden geçilerek Gündoğdu Meydanı’nda sona erdi.
 
Gündoğdu Meydanı’nda DİSK, KESK, TMMOB ve İzmir Barosu adına yapılan basın açıklamasını KESK İzmir dönem sözcüsü ve SES İzmir şube başkanı Rukiye Çakır okudu.
 
Çakır yüzlerce madencinin yerin yüzlerce metre altnda güvenliksiz, güvencesiz, hiç bir sosyal hakka sahip olmadan, yarın evine ekmek götürüp götüremeyeceğini bilmeksizin, patronlarca ve devlet eliyle öldürüldüğünü söyledi. Soma'da ÇHD’li avukatların hunharca gözaltına alındığına işaret eden Çakır, “Eğitim Sen Soma temsilciliğimiz basıldı. Biz hesap vereceksiniz dedikçe Soma'ya gelmeyin dediler! Soma halkı başta olmak üzere tüm Türkiye’de hesap soran on binlerce kişiyi görmezden gelmeye devam ediyorlar. Gözaltılarıyla, polisiyle, jandarmalarıyla, yandaş medyalarıyla bizleri yıldırmaya çalışıyorlar. Yılmayacağız!” diye konuştu. 
 
Sendikaların yalnızca yöneticileriyle zayıf katılım gösterdiği eylemde basın açıklaması metninin okunma aralarında Devrimci İşçi Partililerin atılmasına öncülük ettiği “Sendikalar göreve gerçek greve”, “Grev yapmayan sendika olmaz”, “Genel grev için kaç işçi ölsün” ve “Yasaları tanıma genel grev yap” sloganları kitle tarafından hepbir ağızdan haykırıldı. Eylem basın açıklması ardından sona erdi.