Şiar Rişvanoğlu’nun cezası ertelendi

Devrimci İşçi Partisi kurucularından avukat Şiar Rişvanoğlu’na daha önce verilmiş olan ceza ertelendi. Rişvanoğlu, 1 Mayıs 2010’da Brüksel’den yayın yapan Roj TV’ye konuk olmuştu. Adana Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz Haziran ayında, Rişvanoğlu’nun o programda belirttiği fikirlerin “örgüt propagandası” olduğu gerekçesiyle 2 yıl, 4 ay, 3 gün hapse mahkûm etmişti.

Devrimci İşçi Partisi kurucularından, 2009 Adana Büyükşehir Belediye Başkanı adayı, avukat Şiar Rişvanoğlu’na daha önce verilmiş olan ceza ertelendi. Rişvanoğlu, 1 Mayıs 2010’da Brüksel’den yayın yapan Roj TV’ye konuk olmuştu. Adana Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz Haziran ayında, Rişvanoğlu’nun o programda belirttiği fikirlerin “örgüt propagandası” olduğu gerekçesiyle 2 yıl, 4 ay, 3 gün hapse mahkûm etmişti. Geçtiğimiz aylarda Yargıtay’ın ilgili ceza dairesinin, dosyayı yerel mahkemeye iadesi sonucunda, 24 Ocak 2013 tarihinde yapılan duruşmada mahkeme Üçüncü Yargı Paketi olarak bilinen pakette yer alan hüküm gereğince yargılamayı, Rişvanoğlu’nun aynı suçu üç yıl boyunca işlememesi halinde bütün sonuçlarıyla ortadan kalkacak biçimde erteledi. Üç yıl boyunca benzer bir suç işlendiği sabit olursa, yargılama kaldığı yerden yeniden başlayacak.

 

Bugün yapılan duruşmada Şiar Rişvanoğlu söz alarak mahkemeye mahkûmiyetine dayanak olarak gösterilen “örgüt propagandası”nın bütünüyle yanlış isnat olduğunu hatırlattı. Kendisinin, Kürt sorunu konusunda bütünüyle bağımsız ve kendine özgü bir politikası olan Devrimci İşçi Partisi’nin kurucularından olduğunu ve halen de üyesi olduğunu belirterek başka bir “örgüt”ün propagandasını yapmış olmasının mümkün olmadığını, bu isnadın hiçbir gerçekliği olmadığını, erteleme kararı alınmasına bu yüzden itiraz etmeyeceğini belirtti. “Ama” diye ekledi: “eğer bana isnat edilen suç benim ‘1915’te Ermeni soykırımı uygulanmıştır’ gibi bir hakikati dile getirmem olsaydı, o zaman erteleme kararını kabul etmez, beraatim için mücadeleye devam ederdim.”

Mahkeme heyeti daha sonra kendi içinde istişarede bulunduktan sonra “erteleme” kararını tebliğ etti. Şiar Rişvanoğlu Devrimci İşçi Partisi'nin bir militanı olarak gerek sosyalizm yolunda, gerekse Kürt halkının ve diğer bütün ezilenlerin özgürlüğü için mücadelesine devam ediyor.