Sermayenin sözcüleri bu sefer de ODTÜ’ye demokrasi getirdi

ODTÜ'ye gelen Başbakan Erdoğan'ı protesto eden öğrenciler, polis saldırısına maruz kaldı.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun 22. toplantısı 15 Aralık 2010’da her yıl olduğu gibi bu yıl da ODTÜ kampusunde bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nde yapıldı. Bu kurulun üyeleri, Başbakan dahil birçok bakan, YÖK Başkanı ve TOBB Başkanı gibi sermayenin has sözcüleridir. Üniversiteleri nasıl sermayenin kontrolüne daha fazla geçiririz diye tartıştıkları bir toplantıda, geçtiğimiz günlerde yaşanan protestoların ardından öğrencilerin yeni bir protestosunu beklemek 'ileri demokrasi'nin bir öngörüsü olmalı ki yaklaşık Tayyip Erdoğan ve 'Bilim Ekibi' on otobüs polisle ODTÜ’ye geldiler.

Beklenen protesto saat 10:00 sularında kurulun yapıldığı binanın önünde yirmialtı kişi tarafından gerçekleştirildi. Bu protestoyu yapan kitlenin az olmasına güvenen polis protestoyu yapan herkesi gözaltına alarak eylemlerin fitilini ateşledi. Saatler boyunca polis, ODTÜ’de gözaltıları ve sermayenin temsilcilerini protesto eden öğrencilerin önünü barikatlar kurarak, göz yaşartıcı gaz ve cop kullanarak kesmeye çalıştı. Ancak öğrencilerin uzun süren direnişi sonucunda polis, öğrencilerin gözetiminde ODTÜ A-7 kapısına kadar sürülerek, ODTÜ’den atıldı.

Polisin okuldan atılmasının ardından, polis şiddetinin birinci dereceden faillerinden olan ODTÜ rektöründen hesap sormak için rektörlük binasına yüründü. ODTÜ rektörünün bizzat öğrencilerin önünde, basın açıklamasıyla polis şiddetini kınaması istendi. Rektörün basının önünde polis şiddetini kınayarak gözaltına alınan öğrencilerin adliyeye sevk edilmeden serbest bırakılmaları için elinden geleni yapacağını söylemesi ile eylem sona erdi.