Samatya'da Ermenilere yönelik saldırılar protesto edildi

İstanbul'un Fatih ilçesinin Samatya semtinde Ermeni kadınlara yönelik saldırıları protesto etmek için aralarında DİP militanlarının da yer aldığı yüzlerce kişi yürüyüş yaptı. 28 Ocak saat 13.00'de Kocamustafapaşa otobüs duraklarında başlayan yürüyüş, Samatya meydanında sona erdi.

“Ermeni halkının yanındayız, ırkçılığa geçit vermeyeceğiz", "Laz'ım Ermeni halkının yanındayım, Kürt'üm Ermeni halkının yanındayım” pankartları taşıyan kitlenin içinde HDK milletvekili Ertuğrul Kürkçü, BDP milletvekili  Sebahat Tuncel, Akın Birdal, Hosrof Dink, Garo Paylan, Ufuk Uras, Ferhat Tunç ve Suavi de vardı.

Yürüyüşte “Yaşasın halkların kardeşliği", "Faşizme karşı omuz omuza", "Katil devlet hesap verecek", "Ermeni halkı yalnız değildir” sloganları atıldı. Yürüyüşe çoğu Samatyalı balkon ve pencerelerinden alkış ve ıslıklarla destek verdi. Yürüyüş sonrası, Samatya meydanında toplanan kitle adına ilk sözü alan Ertuğrul Kürkçü, saldırıların ırkçı zihniyetle gerçekleştiğine dikkat çekerek bu saldırıları araştırması gereken Emniyet teşkilatının bizzat saldırıların sorumlusu olabileceğinden şüphe ettiklerini söyledi.

Kürkçü'den sonra sözü alan Sebahat Tuncel ise, hükümeti eleştirerek “Tek dil, tek din, tek millet dediniz. Nefretin dilini kurdunuz” dedi. Daha sonra basın açıklamasını okuyan Ahmet Saymadi, Hrant Dink cinayetinde ihmali olan Muammer Güler’in İçişleri Bakanı olduğuna dikkat çekerken “Maritsa Küçük’ün katillerini Muammer Güler’in yönettiği polis teşkilatı mı bulacak? O katilleri Hrant’ı yargılayan hâkimler mi yargılayacak? Bu kaza kurşunları, tesadüf cinayetler hep Ermenileri mi bulacak?” diye sordu.

Eylem basın açıklamasında sonra sona erdi.