“Sağlıkta Dönüşüm” sağlık emekçilerini öldürmeye devam ediyor

Sağlıkta dönüşüm adı altında uygulanan ve esası sağlıkta özelleştirmeya dayanan sağlık politikaları gün geçmiyor ki yeni bir yıkımın yaşanmasına sebep olmasın. Daha bir kaç ay öncesine kadar Şanlıurfa’da acil serviste nöbet tutarken hasta yakınlarının saldırısına uğrayan (üstelik bir kadın olan) acil servis doktorunun yaraları henüz iyileşmemişken, dün de Gaziantep’de Av. Cengiz Gökçe Devlet Hastanesi'nde görev yapan doktor Ersin Arslan 17 yaşındaki hasta yakını tarafından 6 yerinden bıçaklanarak hastanede görevi başında öldürüldü. Artık, sağlık emekçilerine yönelik bu şiddet olayları sıradanlaşmış bulunuyor.

Sağlık emekçilerinin son yıllarda yaşadığı şiddet elbette sebepsiz değil. AKP hükümetinin iktidara geldiği günden itibaren büyük bir hızla yürüttüğü ve kamudaki en büyük yıkımını yaşattığı “Sağlıkta Dönüşüm” politikaları ölümlerin sebebidir. Gerek sağlık bakanı, gerek başbakan, kendi ağzından küstahça yaptığı açıklamalarla, tıpkı Tekel işçilerini ekmeğinden ederken sarfettikleri cümlelerin aynısını meclis kürsüsünden ya da mitinglerinde, sağlık emekçileri için sarfediyorlar.

Doktorların maaşlarını ya da çalışma saatlerini bahane ederek hasta ve hasta yakınlarını sağlık çalışanlarına karşı kışkırtıyorlar. Bugün ise Sağlık Bakanı Recep Akdağ hiç utanmadan yaşanan olaydan üzüntü duyduğunu ve önlemlerin arttırılacağını söylüyor. İstediğiniz kadar önlem alın, isterseniz 200 yataklı bir hastaneye 1000 tane güvenlik görevlisi yerleştirin bu şiddet, sağlık politikaları değişmediği sürece devam edecek. Çünkü şiddet yalnızca hastanede kalmayacak bu defa hastane dışına taşacak, sağlık emekçileri, belki evinin kapısını aralarken yaşayacak şiddeti belki alışveriş yaparken.

Bu bıçak sadece doktor Ersin Arslan’a değil tüm sağlık emekçilerine saplanmıştır. Ölen yalnızca Ersin Arslan değil tüm sağlık emekçileridir.Ve ölen aslında gözünü para hırsı bürümüş burjuvazi ve onun siyasi temsilcilerinin yarattığı özelleştirilmiş paralı sağlık sistemidir.

Yaşanan bu kötü olayın ardından 18 Nisan 2012 tarihinde tüm Türkiye’de Ersin Arslan için eş zamanlı olarak basın açıklamaları yapıldı. SES ve TTB’nin öncülüğünde düzenlenen basın açıklamalarında siyah kurdeleleri ile sağlık emekçileri alanları doldurdu ve kalabalık kabına sığmadı. Eylemler bununla sınırlı değil, 19 Nisan 2012’de sağlık politikalarını ve yaşanan şiddeti protesto etmek için bir günlük GREV yapılacak. Sağlık emekçilerinin acısı büyük! 17 yaşındaki bir çocuğu katil yapan bu sağlık sistemini yok etmeden, sağlık emekçilerine yönelik şiddete karşı hesap sormadan, paranın iktidarının yerine işçi ve emekçilerin iktidarını kurmadan sağlık emekçilerine bütün dünya dar!