Özgür Üniversite'de emperyalizm, siyonizm ve Arap baharı söyleşisi

8 Mart günü İstanbul Özgür Üniversite'de Devrimci İşçi Partisi sözcüsü Levent Dölek'in konuşmacı olduğu, Emperyalizm, Siyonizm ve Arap baharı adlı bir söyleşi düzenledi.

Konuşmasına kapitalizmin bir bataklıkta olduğunu belirterek başlayan Dölek, Arap isyanlarına değinerek, "Mısır devriminde halk, her ne kadar şeriatı istemiş olsa da bu aynı İran devrimi gibi devrimdir. Çünkü İran’da kraliyeti emperyalistler desteklerken, bunun karşısına çıkan güç antiemperyalistti. Humeyni’nin bu hareketi her ne kadar gerici bir hareket olsa da anti-emperyalist olması açısından ve halkın gösterdiği destek açısından önemlidir" dedi.

Dölek, Libya gibi bazı ülkelerde çıkan olayların her ne kadar bazı burjuva basın tarafından devrim olarak nitelendirilse de aslında bunun sadece aşiret savaşlarından ibaret olduğunu, belirsizliğin başlangıçta emperyalistlerin Libya’ya müdahale etmeye çekindiği bir ortam yarattığını, hatta emperyalistlerin aynı sebepten dolayı Suriye’ye müdahaleden de çekindiklerini ve bu çekinmenin bir yansıması olarak da ABD dış işleri bakanı Hillary Clinton’un mualiflere silah desteği vereceklerini, ancak kimin muhalif kimin muhalif olmadığını kestiremediklerini söylediğini belirtti. Kürtlerin bölgede Türkiye, İran, Irak ve Suriye'de bulunmasından dolayı, alacakları kararların çok büyük önem taşıdığını belirten Dölek'in konuşmasının ardından soru cevap kısmında tartışmalar sürdü.