Ortanca forumu, Licelilerle dayanışma için sokağa döküldü

28 Haziran Cuma akşamı Tatavla (Kurtuluş-Feriköy) dayanışması forumu Ortanca parkında düzenlendi. Forum öncesinde iki saat boyunca yapılan duyuru çalışması meyvelerini verdi; bu sayede forum daha fazla mahalle sakinini kapsayarak yeni çapulcularla buluşmuş oldu.

Forum boyunca konuşmacılar, Pazar günü gerçekleştirilecek etkinlikler ve Pazartesi günü yapılacak yürüyüşün yanı sıra ülke ve mahalle sorunlarına dair birçok konuya değindi. Ayrıca Gezi parkı isyanı sırasında polis saldırılarında yaşamını yitirenler ve hastanede ölümle pençeleşenler unutulmadı. Bu amaçla, Ethem Sarısülük’ün anması için hazırlanan pankart, forum öncesinde parka asıldı. Forumda alınan sözlerde, karakol inşasına karşı çıkan Licelilerin eylemi sırasında askerin ateş açması lanetlendi. Yapılan saldırıda vurularak hayatını kaybeden 18 yaşındaki Medeni Yıldırım anıldı.

Sözlü protestolar, forumun bitiminde alınan kararla eyleme döküldü ve Lice halkı ile dayanışma için Kurtuluşluların, Feriköylülerin uzun yürüyüşü başladı. Forumda alınan karar gereği, Maçka Parkı’ndaki çapulcularla buluşmak ve ortak bir eylem gerçekleştirmek için yürünürken yol boyunca “Her yer Lice, her yer direniş”, “Diren Lice, İstanbul seninle”, “Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım aramızda”, “Bijî biratîya gelan”, “Türk, Kürt, Ermeni, yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı. İlerlemekte olan kortej mahalleden katılımlarla kalabalıklaştı. Gezi parkını insansızlaştırma müdahalesi sonrası, kolluk kuvvetlerinin Harbiye’de sürekli nöbette durduğu noktada, polisin eylemci kitleyi gördüğünde yaşadığı şaşkınlık ise görülmeye değerdi. Maçka forumuyla buluşmadan sonra Nişantaşı’nın ara sokakları arşınlandı ve forum usüllerine göre, o sırada devam etmekte olan Abbasağa forumu ile buluşma kararı alındı. Yaklaşık 6 kilometrelik yol boyunca, özellikle Feriköy ve Beşiktaş’ta olmak üzere gecenin geç saatleri olmasına rağmen, tencere-tava ve alkış sesleri korteje eşlik etti.

Diğer forumlarla birleşme hasreti ve Lice halkına yapılan zulmün kızgınlığı ile yola koyulan Ortanca forumu, Abbasağa’daki coşkulu buluşma ile son buldu.