Onur Hamzaoğlu duruşmasında adalet tatile çıktı

Kocaeli adliyesinde bir kez daha Onur Hamzaoğlu ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı şahsında bilim ve sermaye karşı karşıya geldi.

Dilovas'ında yaptığı bilimsel araştırmalarda annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakasında ağır metallere rastlayan Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu bulgularını kamuoyu ile paylaştıktan sonra sermayenin, belediyenin ve Kocaeli Üniversitesi'nin tepkisini üzerine çekmişti.

Hakkında halkı galeyana getirmek suçundan ceza davası açılan Onur Hamzaoğlu'na, Üniversite'den de disiplin soruşturması açılmıştı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li İbrahim Karaosmanoğlu ise Onur Hamzaoğlu'na “şarlatan” diyerek saldırmıştı.

26 Ocak Perşembe günü Onur Hamzaoğlu'nun Karaosmanoğlu aleyhine açtığı hakaret davasının 4. duruşması yapıldı. Duruşma mahkeme hakiminin izin alması dolayısıyla 15 Mart'a ertelendi. “Onurumuzu Savunuyoruz” hareketi adına dava sonrasında basına açıklama yapan Prof. Dr. Cem Terzi karar beklenen duruşmadan önce hakimin izin almasını manidar bulduğunu söyleyerek, “eğer hakim rahatsızsa geçmiş olsun deriz, eğer dinlenmek için izin aldıysa iyi dinlenmeler dileriz ancak eğer belediye başkanına ceza vermemek amacıyla Onur Hoca'ya verilen desteğin her duruşmada azalacağını bekleyerek mahkemeyi uzatmaya çalışıyorsa şunu bilsin ki her seferinde Onur Hocamıza olan destek daha da büyüyecektir” dedi. Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu ise Dilovas'ındaki kirlilik ve aşırı boyutlardaki kanser gerçeğine rağmen hükümet üyelerinin katılımıyla yeni sanayi tesislerinin açıldığını vurguladı ve bunun halka, “size bu kadar zehir az” demek olduğunu söyledi. Mahkemede karşı karşıya gelenin sağlık hakkıyla sermayenin çıkarları olduğunu söyleyen Hamzaoğlu, tek dertlerinin Dilovası halkının sağlığı olduğunu ifade etti.

Onur Hamzaoğlu'na TTB, SES, Eğitim-Sen, İstanbul, İzmir ve Ankara'daki üniversitelerden bilim insanları destek verirken, DİSK genel Sekretesi Tayfun Görgün, Halkların Demokratik Kongresi İstanbul bağımsız milletvekili Levent Tüzel, CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan destekte bulunmak amacıyla duruşmaya katıldılar.