OHAL fırsatçıları işkenceye devam! Evrensel’in gazetecilerine gözaltı!

OHAL fırsatçılığı devletin baskı aygıtı içinde hızla yayılıyor. OHAL’in ilan edilmesini, güvenlik aygıtına açık çek verilmesi gibi yorumlayan birçok görevli işkence ve baskıyı yoğunlaştırmaya yöneliyor.

Baskının yoğunlaştığı kurumların başında hapishaneler geliyor. DİHA’nın haberine göre Tekirdağ 2 No.lu F Tipi Cevaevi’nde tutsaklara sistematik işkence yapılmaya başlandı. Ailelerin verdiği bilgiye göre belirli bir gardiyan grubu düzenli olarak dayağa başvurmaya başladı. Bir tutsağın parmağı kırıldı.

Öte yandan, OHAL gazeteciler üzerindeki baskının arttırılması için de kullanılıyor. DİHA muhabiri Engin Eren gözaltına alındı. Evrensel gazetesinin muhabirleri Hasan Akbaş, Fırat Topal ve Serpil Berk ile serbest gazeteci Sertaç Kayar, Diyarbakır’da On Gözlü Köprü yakınlarında bir saldırının haberi peşindeyken gözaltına alındılar. Kendilerine yöneltilen suçlama PKK/KCK hesabına çalıştıkları. Gözaltı süresi 24 saat uzatılan muhabirlerin “darp ve işkenceye maruz kaldıkları ve kendilerine ‘biz seninle dışarıda buluşalım, konuşalım’ türü sözlerle ajanlık teklif edildiği” belirtildi. Gazeteciler kısa bir süre önce nihayet serbest kaldılar.

DİSK Basın-İş sendikası Başkanı Faruk Eren “Gazeteci tabii ki olay yerinde olacak” diyerek “Olmazsa nasıl haber yapacak?” sorusunu sordu.