Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde polis öğrencilere saldırdı

Mayıs 2010’da Muğla Üniversitesinde öğrenim görmekte iken polis kurşunuyla yaşamını yitiren yurtsever öğrenci Şerzan Kurt’u vuran polisin tahliye olması nedeniyle üniversite öğrencileri basın açıklaması yaptı.

17 Ekim’de saat 13:00’te Muğla Üniversitesi Geçit Cafe önünde toplanan yurtsever ve sosyalist üniversite öğrencileri Şerzan Kurt’u katleden polis Gültekin Şahin’in tahliye olmasının ardından Muğla Üniversitesi kampüsünde Eylül ayı sonlarında faşistlerle görüldüğünün tespit edilmesi dolayısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Ayrıca yaklaşık 100 üniversite öğrencisine geçtiğimiz sene Newroz kutlamalarına katıldıkları gerekçesiyle Muğla Üniversitesi Rektörlüğü tarafından soruşturma açılması ise protesto edildi.

Basın açıklamasının ardından rektörlüğe yürümek isteyen öğrencilere polis saldırdı ve saldıranlar arasında faşistlerin de olduğu tespit edildi. Bu saldırının hemen öncesinde ve sırasında da Çevik Kuvvet ekiplerinin MHP’li ve HEPAR’lı gençlerle görüştüğü gözlendi. Rektörlüğe yürüyen öğrencilere saldıran ve çeşitli provokatif hareketlerde bulunan faşistlere ise polis müdahalede bulunmadı. Biber gazı ve copla yürüyüşü engelleyen polis 6 üniversiteli Kürt gencini ise gözaltına aldı. Bazı yurtsever kadın öğrenciler ise polis copuyla yaralandı.