Modern Yavuz'lara ve Yezid'lere karşı Alevilere eşitlik ve özgürlük!

Birçok Alevi kurumu, derneği ve federasyonunun çağrısıyla biraraya gelen yüzbinler "Eşit Yurttaşlık ve İnanç Özgürlüğü " mitinginde buluştular. Sabahın erken saatlerinden itibaren akın akın İstanbul ve Anadolu'nun her köşesinden gelen Aleviler, coşkulu bir miting gerçekleştirdiler.

10.30 itibariyle Numune Hastanesi ve Kadıköy Altıyol'da toplanan binlerce kişi, Kadıköy'deki miting alanına doğru yürüyüşe geçti. Birçok ilin köy ve yöre derneklerinin kendi pankartlarıyla katıldığı miting yürüşü, kitleselliği ve coşkusuyla ön plana çıktı. Bütün kortejlerde, Alevilere karşı uygulanan asimilasyon ve inkar politikalarına karşı öfke hakimdi. Fethullah Gülen'in desteklediği cami-cemevi projesinin asimilasyon projesi olduğu ve Pir Sultan Abdal'ın deyişleri pankart ve dövizlere yansıdı.

DİP İstanbul İl Örgütü de, mitinge katılım sağladı. Numune Hastanesi önünde toplanan DİP'liler "Modern Yavuz'lara ve Yezid'lere karşı Alevilere eşitlik ve özgürlük" pankartı arkasında mitinge katıldılar. Numune Hastanesinden Kadıköy miting alanına doğru yürüyüşte ajitasyonlarla Alevi halkını mücadeleye çağırdılar. "Asimilasyona, inkara, cami-cem evi projesine, inkara hayır" şiarıyla yürüyen DİP, sık sık direnenlerin mücadelesini selamladı. "Her yer ODTÜ, her yer direniş", "her yer Armutlu, her yer direniş" sloganlarıyla AKP ve sermayeye karşı mücadele bayrağının en yüksekte olduğu yerler selamlandı.

Halk isyanından kaybettiğimiz yoldaşlarımız da unutulmadı. Onları katledenlerin, işçi sınıfına "kıdem tazminatı paketiyle", kadınlara "kadın istihdam paketiyle" saldıranların aynı olduğunu ve bunların Alevilere asimilasyon ve inkarı dayattığı dile getirildi. Alevi halkının inkara, asimilasyona, cami-cem evi projesine karşı mücadelesi "yezidler yıkılır, halklar kazanır" sloganıyla selamlandı. 

DİP'liler halk isyanı süresince zindanlara yollanan devrimcileri de unutmadı. İsyan tutsaklarının sahiplenilmesi yönünde sloganlar atıldı, ajitasyonlar yapıldı. "Devrimci tutsaklar onurumuzdur", "Cihan'a özgürlük, tutsaklara özgürlük" sloganları gür bir sesle haykırıldı.

Emperyalistlerin Ortadoğu'da kaşıdığı mezhep savaşına karşı sınıf savaşı bayrağının yükseltilmesi çağrısı yapıldı. Suriye'de emperyalizm ve AKP destekli çetelerin katliamları teşhir edildi. "Katil ABD, Ortadoğu'dan defol", "Katil ABD, işbirlikçi TSK", "yıkılsın Siyonist İsrail devleti", "AKP elini Suriye'den çek" sloganları atıldı.

Yürüyüşten sonra miting alanına gelindi. Tüm kortejlerin, miting alanına giriş yapmasıyla program başladı. Alevi dernek ve dergah temsilcileri birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda öne çıkan ortak nokta, Alevilerin cami-cem evi projesine karşı, devlete ve AKP'ye karşı direneceği ve devletin Alevisi olmayacağı yönündeydi. Konuşmacıların sözleri sık sık kitle tarafından "bu daha başlangıç mücadeleye devam", "her yer Taksim, her yer direniş", "her yer ODTÜ, her yer direniş", "faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla kesildi.

Temsilcilerin konuşmalarından sonra isyan tutsakları aileleri adına Hasan Tunç'un annesi, Leyla Tunç bir konuşma yaptı. İsyan şehidimiz Mehmet Ayvalıtaş'ın annesi, 21 Kasım'daki davaya çağrı yaptı. Ardından verilen konserlerle miting sona erdi.