Mersin’de Ortadoğu’da yaklaşan felaket ve Kürt sorunu söyleşisi yapıldı

Kapitalizmin dünya çapında girdiği ekonomik krizin etkisiyle, dünyanın pek çok yerinde sınıf mücadeleleri yaşanmaya başladı. Arap ülkelerindeki devrimlerle yoksulların mücadelesi şimdi Suriye’ ye sıçramış durumda. Emperyalizm, Türkiye’nin işbirliğiyle bugün Suriye’ ye savaş hazırlığında. Tüm bunların yaşandığı coğrafyada bir de yıllardır baskı altına alınmaya çalışılan Kürtler var. Türkiye ve Ortadoğu’da yaşanan bu gelişmeler sonucunda, Devrimci İşçi Partisi Mersin il temsilciliği 13 Mayıs 2012 Pazar günü, Mersin DİP bürosunda, yoldaşımız Şiar Rişvanoğlu’ nun konuşmacı olduğu “Ortadoğu’da yaklaşan felaket ve Kürt sorunu” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşiye başlanmadan önce bir yoldaşımız programın akışıyla ilgili bilgi verdi. Ardından yoldaşımız, sabah yapılan bir operasyonla tutuklanan Ali Kılıç yoldaşımızla ilgi; “Konya’ da saat 5.00’da evine operasyon yapılıp ertesi gün ise nöbetçi mahkemenin kararıyla tutuklandığını, durumunun ise iyi olduğunu ve Ali yoldaşımızın yokluğunda mücadeleyi daha fazla yükselteceğimizi, Ali yoldaşımızla her an dayanışma içerisinde olacağımızı” söyledi.

Açılış konuşmasını ise bir kadın yoldaşımız yaptı ve yoldaşımız, Akdeniz Havzasının yaktığı devrim ateşinin bugün Suriye’ yi de yakmaya başladığını; Türkiye’nin ise bir sefer hazırlığında olduğunu ayrıca bu bölgelerde önemli bir yerde duran Kürt sorununun olduğunu belirterek sözü Şiar Rişvanoğlu yoldaşımıza bıraktı.

Rişvanoğlu, 11 Eylül saldırısının akabinde ABD emperyalizminin giriştiği savaşlar ve sosyalistlerin bu savaşlardaki tavırlarına dikkat çekti. Emperyalizmin, müttefiki Türkiye’ nin aracılığıyla Suriye’ ye bir sefer hazırlığında olduğunu ve bizim politik duruşumuzun da, Suriye’ ye savaşa karşı çıkmak, savaş olursa da emperyalizmin ve müttefiklerinin Suriye’ de yenilgisi için mücadele etmek olduğunu belirtti. Daha sonra Rişvanoğlu, Kürt sorunuyla ilgili, 2009 yerel seçimlerinin başarısının ardından KCK operasyonlarıyla Kürtlere baskıların yoğunlaştığını, hatta bugüne kadar en fazla yaşanan tutuklamaların ve bölgeye operasyonların yapıldığını ancak buna rağmen Kürtlerin meclise çok sayıda vekil çıkartıp sokak sokak direndiklerini bunun en iyi örneklerinin Newroz ve 1 Mayıs’ a bu yıl daha kitlesel katılmaları olduğunu söyledi. Ayrıca Barzani’ nin ABD ile görüşmesi ve sonra BDP’nin görüşmesine dikkat çeken Rişvanoğlu, ne Kürt meslesinin ne de Ortadoğu meselesinin ABD ile çözülemeyeceğini sorun ancak Ortadoğu Sosyalist Federasyonunda çözülebileceğini belirtti.

Rişvanoğlu yoldaşımızın konuşmasının ardından, soru-cevap kısmına geçildi. Çok canlı geçen soru-cevap kısmında söyleşiye katılan liman işçisi, büro işçisi, işçi emeklisi yoldaşlarımız da söz alarak mücadele etmenin ve örgütlü olmanın önemine vurgu yaptılar.