Mersin'de Nükleer Karşıtı Platform ÇED toplantısını iptal ettirdi

Mersin’ in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Beldesinde, Akkuyu’ ya yapılmak istenen nükleer santral için “Çevre Etki Değerlendirme” toplantısı nükleer santral karşıtlarının salona alınmaması üzerine eylemcilerin protestoları sonucu iptal edildi.

 

29 Mart Perşembe günü yapılması istenen ÇED toplantısına katılabilmek için, DİP’ in de bileşeni olduğu Nükleer Karşıtı Platform'un (NKP) bir kısmı bir gün önceden (28 Mart Çarşamba akşamı) toplantının yapılacağı salona geldiler. Perşembe sabahı ise NKP’ nin diğer üyeleri, toplanma yeri olan Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’ndan saat 07.00 de araçlara binerek yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından Mersin’in Büyükeceli Beldesine geldiler.

ÇED toplantısının yapılacağı salonun girişine gelen nükleer karşıtları, burada jandarma engeliyle karşılaştı. Jandarma’nın yanı sıra Mersin’den gelen iki çevik kuvvet otobüsü dolusu polis de toplantı yerinde bulunuyordu. Nükleer karşıtlarının içeri girebilmek için jandarmayla tartışmaları üzerine Mersin Emniyet Müdürünün de olaya müdahil olmasıyla ortam bir anda gerginleşti. Nükleer karşıtlarının emniyet müdürünün bu tutumuna karşılık; “burayı provoke etme, burası jandarma bölgesi, sen karışamazsın” şeklindeki tepkileri üzerine emniyet müdürü oradan uzaklaştırıldı.

İçeri alınmayan nükleer karşıtları, dışarıda sık sık nükleer santral aleyhinde sloganlar attılar. Kaymakam ve jandarma engellemesiyle içeri alınmayan nükleer karşıtları, toplantıyı izleyebilecekleri dev bir ekranın bulunduğu salonun önündeki bahçeye alındı.

Bu sırada toplantının açılışını yapmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Taş’ın ÇED raporu hakkında konuşmaya başlamasıyla içerideki nükleer karşıtları slogan, ıslık ve alkışlarla protesto etti. Halkın bilinçli bir şekilde bu sürece dahil olmasının engellenip toplantı salonuna alınmadığı gerekçesiyle nükleer karşıtları tarafından, diğer ÇED heyetinin de konuşmaları bu şekilde protesto edildi.

Bunun üzerine ÇED İzleme Denetim Genel Müdür Yardımcısı Osman Öztürk toplantıyı bitirdiğini açıkladı. Tutanak tutmadan toplantının bitirilmesine tepki gösteren NKP sözcüsü Sabahat Arslan: “Bu toplantıya halkın büyük çoğunluğunun katılımı engellenmiştir. Bu toplantı meşru değildir. Biz nükleer santral istemiyoruz ve yaptırmayacağız.” dedi.

Salona güvenlik güçlerinin gelmesi üzerine ÇED heyeti apartopar götürülürken tutanağın tutulmamasına tepki gösteren nükleer karşıtlarının ısrarı üzerine salonda arbede yaşandı ve 3 nükleer karşıtı eylemci gözaltına alındı. Nükleer karşıtı grup gözaltındaki arkadaşlarını almadan salon önünden ayrılmayacaklarını belirtip sloganlar atmaya başladılar ve yaklaşık 1 saat sonra gözaltına alınan 3 kişi ifadeleri alınıp serbest bırakıldı. Ardından nükleer karşıtı grup araçlarına binip Büyükeceli Beldesinden ayrıldılar.