Marmara Üniversitesi Faşizme Karşı Ayakta

Son zamanlarda artan ve Marmara Üniversitesi'nin genel bir sorunu olan eli satırlı, polisle rektörle işbirliği içinde olan faşistler en son geçtiğimiz hafta Marmara Üniversitesi öğrencisi, yurtsever arkadaşımız Yavuz Ulaş'ı Kadıköy Söğütlüçeşme'de yürürken satırlarla demir sopalarla yaralamıştı. 

Ayrıca, Haydarpaşa Kampüsü'nde 17 Ocak'ta ülkücü grubun Kürt öğrencilere saldırması sonucu kavga çıkmış, Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Ercan Acar da burada saldırıya maruz kalmıştı. Acar, ardından Kadıköy'de otobüs durağında beklerken gözaltına alınmış ve savcılık tarafından tutuklanma talebi ile Kartal'daki Anadolu Adliyesi Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmişti. Mahkemeye yapılan itiraz sonucu Ercan Acar bugün serbest bırakıldı.

Sol görüşlü öğrencilere yapılan baskılara ve ırkçı saldırılara karşı "Öğrencime Dokunma" diyen Eğitim Sen'li emekçilerin çağrısıyla bugün arasında Devrimci İşçi Partili öğrencilerin de yer aldığı pek çok öğrencinin, örgütün ve platformun katıldığı bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleşti.

Eylem esnasında iki ayrı örgüt arasında bir tartışma çıkmış olsa da faşizme karşı mücadelede bu dönem örnek bir dayanışma gösteren Marmara Üniversitesi öğrencileri, faşizmi okuldan defetmek için kararlı olduklarını gösterdi.