Manisa'da Kitlesel Soma Eylemi

KESK-DİSK-TTB-TMMOM ve Türk İş'in Soma'da yaşanan iş katliamını protesto etmek için aldıkları grev kararı Manisa'da da hayat buldu. Özellikle KESK'e bağlı sendikaların katılımı yüksekti. KESK üyesi emekçiler sabah saatlerinde iş yerlerine giderek saat 09.00'da tüm emekçileri 3 dakikalık saygı duruşuna davet ettiler. Ardından iş yerlerindeki emekçiler, yaşanan katliamı protesto etmek ve işçilerle dayanışmak amacıyla iş bıraktılar ve Eğitim Sen Manisa şubesi önünde toplanmaya başladılar. Saat 11.00'da sendika binası önünden sloganlar eşiliğinde trafik kapatılarak Manolya Meydanına doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüş sırasında sık sık "İş kazası değil, cinayet" , "Katil devlet hesap verecek!" , "Genel grev genel direniş!" vb. sloganlar atıldı.

Yol üzerindeki Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı il binası önüne siyah çelenk bırakıldı. Meydana geldikten sonra ilk olarak ölen işçiler için 3 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından KESK dönem sözcüsü Taner Demir basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasında taşeron çalışma sistemi teşhir edildi. Basın açıklamasının ardından serbest kürsü yapıldı ve ilk günden itibaren Soma'daki maden ocağına giden emekçilerin edindikleri izlenimler dinlendi. Ardından oturma eylemine geçildi.
Manisa'da Türk İş sendikasına üye işçilerde bugün iş bıraktılar. Fabrikalara giden Türk İş üyesi işçiler bugün çalışmadılar. Sendika yöneticileri tarafından meydanlara çıkarılmayan işçiler fabrikada çalışmadan mesai saati boyunca beklediler.
Pek çok liseli öğrenci okulları boykot etti ve yapılan eylemlere kitlesel olarak katıldı. Ayrıca Manisalı emekçiler araçlarına siyah şeritler takarak eylemlere destek verdiler.