Kırklareli işçisiyle, öğrencisiyle yasta

Burjuvazinin dün yaptığı işçi katliamına karşı Türkiye'de halk sokaklara çıktı. Kırklareli'de bugün Dingiloğlu Parkından Cumhuriyet Meydanına kadar Eğitim-SEN,TMMOB ve bir çok sendika, kitle örgütleri Kırklareli Emek ve Özgürtlük platformu olarak yürüdü. Eyleme öğrenciler de büyük destek verdi. Cumhuriyet Meydanına gelen halk, bir dakikalık saygı duruşundan sonra Kırklareli Emek ve Özgürlük platformu temsilcisi basın açıklamasını okudu.

 
Soma'da yaşanan bir kaza değil,açık bir iş cinayetidir! Bir avuç kömür için bir ömür veren maden işçilerini saygıyla anıyoruz!
 
Manisa'nin Soma İlçesi linyit kömürü üretimi yapan Soma Holding'e bağlı Soma Kömür A.Ş'ye ait ocakta meydana gelen elektrik trafosu patlaması sonucunda 273 işçi hayatını kaybetmiş,100'den fazla işçi yaralanmıştır.Soma'da yüzlerce işçinin canına mal olan patlama kaza değil,yeterli iş güvenliği alınmadığı için göz göre göre gelen bir iş cinayetidir. 12 yıllık AKP iktidarı döneminde iş cinayetlerinde 12 binden fazla işçi yaşamını yitirmiştir. Somada yaşanan katliam,bugüne kadar yaşanan iş cinayetlerinin en son ve acı halkası olmuştur.
 
Türkiye'de her yıl maden ocaklarında onlarca işçi iş cinayetine kurban gitmesine rağmen bugüne kadar yaşanan ölümler karşısında hiç bir önlem alınamamış göstermelik denetimler yapılmış, madenlerdeki çalışma koşulları ile ilgili en temek sorunlar göz ardı edilerek, katliam gibi cinayete resmen davetiye çıkarmıştır. 
 
Basın açıklamasından sonra ise halk 10 dakikalık oturma eylemi yaptı. Eylemde; “maden işçisi yalnız değildir”, “katil devlet hesap verecek” şeklinde sloganlar atılarak eylem sona erdi.