Kıbrıs Kongresi hakikati söyledi!

4 Mart 2012 Pazar günü bir ilk yaşandı. Türkiye solunun genellikle kayıtsız kaldığı Kıbrıs konusunda bütün bir gün boyu süren bir kongre düzenlendi.

Toplantıda Kıbrıs ile Kürt coğrafyasının Türkiye’nin çifte sömürgesi olduğu, Kıbrıs’ın Türkiye’nin işgali altında olduğu konusunda genel bir ortak kanı oluştu. Yer yer Kıbrıs’ın, yer yer Kürt sorununun, yer yer de ikisinin iç içe tartışıldığı toplantıda, aralarında İsmail Beşikçi, Fikret Başkaya, Temel Demirer, Sait Çetinoğlu, BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Demir Çelik, Kıbrıs Türk Öğretmen Sendikası (KTÖS) Genel Başkanı Güven Varoğlu da olan 20 konuşmacı sunuşlar yaptı.

Kongreye damgasını vuran ise uluslararası devrimci Marksist hareketti. Devrimci İşçi Partisi’nden Şiar Rişvanoğlu, Levent Dölek ve Sungur Savran’ın yanı sıra, toplantının ana örgütleyicisi olan Kıbrıs’ın Enternasyonalist Dayanışma çevresinden Aziz Şah, Yunanistan’dan kardeş partimiz EEK’ten Nikos Ciris ve Almanya’dan Devrimci Enternasyonalist Örgüt’ten (RIO) Suphi Toprak konuşmacı idiler. Ciris’in yanı sıra, Yunanistan’dan, Atina Üniversitesi’nde çalışma yapmakta olan araştırmacı Yorgos Katsanos da bir sunuş yaptı.

Konferans düzenleyicileri benzeri toplantıları Amed (Diyarbakır), Lefkoşa ve Atina’da da düzenlemek istediklerini ifade ettiler. Toplantı bütünüyle enternasyonalist bir atmosfer çerçevesinde Kürtlerin özgürleşmelerinin ve Kıbrıs’ın kendi kendini yönetmesinin koşullarını ayrıntılarıyla tartıştı.