KESK İstanbul Şubeleri: “Baskılar, tutuklamalar bizleri yıldıramaz!”

(28/06/2012)KESK’li sendikacıların tutuklanmasını protesto etmek üzere KESK İstanbul Şubeler Platformu saat 19.00 da Galatasaray Meydanında Baskılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz pankartının arkasında toplanıp alkışlarla, sloganlarla, ıslıklarla Taksim meydanına yürüdü.

Yürüyüş sırasında sık sık “KESK’li tutsaklar onurumuzdur” “Yaşasın Halkların Kardeşliği” “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları atıldı. Sloganlara eşlik eden konuşmalarda kitleye hitap eden bir sendikacı, tüm KESK’li tutsakları selamladıklarını ve onları yeniden aralarına alacaklarını söylemek için sokaklarda olduklarını belirtti.

Hükümetin, emekçilerin sokaklara çıkmalarından korktuğunu, korktuğu için KESK nezdinde Türk ve Kürt emekçilere saldırdığını, artan sayıda öğrencinin ve basın emekçisinin içeri atıldığını ve daha fazlası için 27 tane cezaevi ihalesinin yapıldığını söyleyerek AKP’nin ileri demokrasi anlayışının ne olduğunu ortaya koydu. Hükümete seslenerek, “Sendikal faaliyet suçsa hepimiz suçluyuz.  12 Eylül’den hesap soracağınıza,  Anayasa yapacağınıza, yargı reformlarınıza bizden hala inanmamızı mı bekliyorsunuz?” diye sordu. Yapılan basın açıklamasında, güçlerinin KESK’e yetmeyeceğini ve emekçilerin hükümetin korkulu rüyası olacağını söyledi. Eyleme DİP militanları da destek verdi.