Kadınlar Kadıköy’de şiddete karşı eylemdeydi

İstanbul Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla 24 Kasım pazar günü, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenlendi. Eylem, Kadıköy Boğa’dan yürüyüşe geçen kadınların Beşiktaş iskelesi önünde basın açıklaması yapmasıyla son buldu.

Yürüyüş esnasında, bir işyerine pankart asmak isteyen kadınlarla işyeri sahibinin tartışmaya girmesi ancak tüm kadınların buna ses çıkarması ve tepki göstermesiyle işyeri sahibinin pankartın asılmasına izin vermek zorunda bırakılması ise eylemcilerin coşkusuyla karşılandı. Rengarenk eylemde “Görünmeyen emek sesini yükselt”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa!”, “Kadınlar savaş istemiyor”, “Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son”, "Kadınlar sokağa mücadeleye”, “AKP elini bedenimden çek!” gibi sloganlar atıldı. Eylem halaylar ve zılgıtlarla sona erdi.

Basın açıklamasından başlıklar şöyle;

"Kapitalist erkek egemen sistem, şiddetin tüm biçimlerini toplumsallaştırıp meşrulaştırırken, var olan mekanizmaları yeniden üretiyor. Şiddet, kadınların en temel insan haklarından olan özgürlüğünü ve yaşam hakkını engelliyor. Yüzyıllardır kadın üzerinde uygulanan cinsel, ulusal, sınıfsal sömürü ve şiddet tüm acımasızlığıyla devam ediyor.

Ülkemizde ise AKP iktidarı ile giderek derinleşen gerici ve toplumsal cinsiyetçi zihniyet başbakanın ve AKP’li bürokratların kadın ve erkeğin eşit olmadığı söylemleri ve uygulamaları ile cinsiyet eşitsizliği artmış, kadına yönelik şiddet meşrulaşmıştır. Kadın cinayetlerinin %1400 arttığı bu süreçte günde 6 kadın katledilmiştir. Her gün yaşanan yeni bir taciz, tecavüz, şiddet ve cinayet olayları kadınların içinde bulunduğu baskı ve şiddet ortamının sonuçlarını da somut olarak karşımıza çıkarmaktadır. Tüm bunlar münferit değil, sistemli yürütülen politikaların sonucudur.

Her gün onlarca kadın cinayeti işlenirken, yüzlerce kadın tacize ve tecavüze uğrarken, 4+4+4 eğitim sistemi ile eve kapatılan kız çocuklarının ve çocuk gelinlerin sayısı her gün artarken, kıyafeti nedeniyle kadınlar işlerinden olurken, erkek şiddeti ile hayatını kaybeden binlerce kadın varken, kadın istihdam paketi adı altında kadınlar evlere hapsedilerek, esnek, güvencesiz, taşeron çalıştırılmaya, ucuz iş gücü olarak çalışmaya mahkum edilirken, kürtaj hakkı kadınların ellerinden alınırken, hamile kadının sokağa çıkması ahlaksızlık olarak nitelendirilirken, kaç çocuk doğuracağına dair kadına talimat verilirken, kızlı-erkekli aynı evde kalınmasına başbakan karar verirken, bizler tüm bunlara meydan okuyoruz. Eşitlik ve adalet talebimizi yineliyoruz. Bu daha başlangıç mücadeleye devam diyoruz."