İzmir'de Suruç katliamı protestoları sürüyor

İzmir'de aralarında Devrimci İşçi Partisi’nin de bulunduğu Emek ve Demokrasi Güçleri, başta Suruç katliamı olmak üzere AKP hükümetinin savaş politikalarına eşlik eden Kürt yurtseverlerine, ilerici ve devrimci kurumlara yönelik operasyonları protesto etmek için 25 Temmuz Cumartesi saat 18.00’de Konak YKM önünde toplandı. “Suruç'un hesabı sorulacak, kardeşlik kazanacak”  yazılı bir pankart açan kitle, basın açıklaması yapmak üzere Konak’ta eski Sümerbank önüne yürümek istedi. Fakat karşısında polis barikatını buldu. Polis hiçbir gerekçe göstermeden yürüyüşe izin vermedi.

Bunun üzerine YKM önünde basın açıklaması yapılarak oturma eylemi yapıldı. Basın açıklamasına geçilmeden önce Suruç’ta ve bugüne kadar katledilen devrimciler adına saygı duruşunda bulunuldu. Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Emperyalizmin ve AKP’nin etnik milliyetçi ve hegemonyacı politikası can almaya devam ediyor” dedi. Ayrıca Kobanê’yi yeniden inşa etmek için giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 31 gencin katledildiğini, çoğu ağır şekilde 100’den fazla yaralının olduğunu ifade etti.

Sarı, “En küçük hak arama eylem ve etkinliklerine TOMA’larla saldıran devletin Suruç’taki saldırıya yol verdiğini biliyoruz” dedi. “Suruç’ta yaşananlara öfkemiz de acımız da çok büyük” diyerek Suruç’un 1 ay öncesinde de Kobanê’de kadın-çocuk demeden 250’den fazla insanın katledildiğini söyledi.

Açıklamanın devamında Sarı, “AKP politikaları nedeniyle ülkemiz Suriye'ye, Irak'a, Yemen’e, Afganistan’a dönme tehlikesiyle karşı karşıya, ülkemiz savaşın içine çekilmek istenmekte. Buradan bir kez daha AKP ve Cumhurbaşkanına sesleniyoruz etnik, mezhepçi, Osmanlıcılık politikanızdan vazgeçin. Bilinmelidir ki katliam, savaş ve kaos zemini hazırlayan, bu politikaları uygulayanlar tarih önünde hesap verecektir” dedi.

Tüm işçi, emekçi ve ezilenleri, katliamlara ve buna zemin hazırlayan politikalara karşı seslerini yükseltmeye çağıran Sarı şunları söyledi: “Bizler katliamlara ve savaşa karşı, barışı örmeye, halkların kardeşliğini ve eşitliğini savunmaya devam edeceğiz!”

Eylem saat 20.00’de Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP)’nin Alsancak’ta yapacağı oturma eylemi çağrısıyla son buldu.