İzmir'de Sivas Anmasına Polis Saldırdı

Sivas katliamının 21. yıl dönümünde anma etkinliği düzenlemek isteyen ve Alevi Bektaşi Dernekleri çağrısı ile Basmane meydanında toplanan kitleye polis saldırdı.

 
Saat 19.30’da Basmane Meydanı’nda toplanan yaklaşık bin kişilik grup Konak istikametine doğru yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Polisin yolu kapatması ve yürüyüşe izin vermemesi üzerine Alevi Bektaşi Dernekleri temsilcileri ile polisler arasında görüşme yapıldı. Yapılan görüşmede, polisin, yürüyüş yapılmak istenen yolun yasaklığı olduğunu, bu nedenle bu istikamette bir yürüyüşe izin verilmeyeceği, yürüyüş için valilikten izin alınması gerektiğini söylediği öğrenildi. 
 
Bundan bir ay öncesine kadar yasaklı olmayan yürüyüş güzergahının, ani bir kararla yasaklanması ve valilik iznine tabi tutulması, Madımak otelinde yakılarak öldürülen 35 can için anma etkinliği yapmak isteyen kitlenin kararlılığını engelleyemedi ve yolun açılması için oturma eylemi başlatıldı. Oturma eylemine geçen kitleye kısa bir süre sonra polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Tomalardan sıkılan suyun içerisinde bulunan kimyasallar sonucu birçok eylemcinin cildinde yanıklar oluştu.