İzmir'de Roboski katliamı lanetlendi

28 Aralık 2011 tarihinde  TSK’nın F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı bombardıman sonucunda 34 Kürt köylüsünün hayatını kaybettiği Roboski katliamının birinci yıldönümünde İzmir'de kitlesel bir katılımla lanetlendi. Saat 18:00’de Basmane Meydanı’nda toplanmaya başlayan kitle, Roboski’yle ilgili Kürt halkından özür dilenmeden ve aslında bilinen failler bulunup cezalandırılmadan öfkelerinin artarak devam edeceğini belirten konuşmalar ve atılan sloganların ardından 18:30’da binler olup Konak yönüne yürümeye başladı.

Uzun caddenin büyük kısmını kapatan kitle, yürüyüş boyunca “Katil devlet hesap verecek”, “Roboski’yi unutma unutturma”, “Biji bratiya gelan”, “Roboski’nin hesabını soracağız” ve “Katillerden hesabı emekçiler soracak” sloganlarını attı.

Basın açıklamasını okumak üzere Konak eski Sümerbank önüne gelindiğinde Roboski’de katledilen sınır emekçileri ile özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler adına bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşu ardından açıklamayı HDK İzmir İl Meclisi adına Semra Uzunok okudu. Uzunok konuşmasında; asker olsun gerilla olsun, 30 yıldır Kürt sorununun eşit haklara dayalı, demokratik ve barışçı bir çözümü gerçekleştirilmediği için 60 bine yakın insanın hayatını kaybettiğini ve buna rağmen çözümsüzlükte ısrarın ve çatışmaların hala devam ettiğini vurguladı. Ezilenler arasında gerçek bir eşitlik ve kardeşliğin sağlanması için Dersim, Maraş, Roboski gibi katliamların sorumlularının ortaya çıkarılıp yargılanmasının zorunlu olduğunun altını çizdi. Uzunok sözlerini bir yıl boyunca bir arpa boyu yol alınmayan katliam soruşturmasının sonuçlanmasını ve sorumluların hemen tutuklanması gerektiğini belirterek ve bölgede süren operasyonlara ve bombalamalara son verilmesini, siyasi operasyonların durdurulmasını, Kürt sorununun barışçı demokratik çözümü için derhal adım atılmasını talep ederek sona erdirdi. HDK öncülüğünde yapılan yürüyüşte DİP militanları da bayraklarıyla yer aldılar.