İzmir'de KESK'e yönelik operasyon protesto edildi

25 Haziran Pazartesi günü, KESK’e yapılan operasyonla konfederasyonun Genel Başkanı Lami Özgen’den Tüm-Bel-Sen Genel Sekreteri İzzettin Alpergin’e 71 Kürt sendikacının KCK suçlamasıyla gözaltına alınması İzmir’de gerçekleştirilen bir eylemle protesto edildi. Saat 18:00’de Konak Eski Sümerbank önünde toplanan KESK’e bağlı sendikalara üye emekçiler ve onlara destek verenler, İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne kısa bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Eylem boyunca kitle tarafından “KESK’li tutsaklar serbest bırakılsın”, "Barış isteyen KESK'e dokunma!", "Faşizme karşı omuz omuza!", “KESK’e dokunma sendikama dokunma”, “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları atıldı.

Belediye önünde KESK  İzmir şubeler platformu adına yazılan açıklama dönem sözcüsü Ramiz Sağlam tarafından okundu. Sağlam “Gözaltına alınan arkadaşlarımızın ortak noktası yıllardır kamu emekçileri mücadelesinin içinde kararlılıkla yer almaları ve Kürt olmalarıdır. AKP, kendisi gibi düşünmeyen Kürt’lerin siyaset yapmasına tahammül edemediği gibi sendikacılık yapmasına da tahammül edememektedir.” dedi. Sağlam mücadelelerini baskılarla, göz altılarla sindireceklerini sananların büyük bir yanılgı içerisinde olduğunu belirtti.  Ramiz Sağlam, konuşmasının sonunuysaBirileri “durmak yok yola devam” diye dursun, bizler de “yılmak yok mücadeleye devam” diyerek dimdik ayakta duracağız. Tüm dostlarımızla birlikte bu baskı ve sömürü düzenine karşı direnmeye devam edeceğiz.”  sözleriyle getirdi. Basın metninin okunmasının ardından 10 dakikalık bir oturma eylemi gerçekleştirildi.

Eyleme DİP’li kamu emekçileri ve DİP militanları da destek verdi. KESK üyeleri 26 Haziran Salı akşamı İzmir’den Ankara’ya kaldırılacak otobüslerle, gözaltına alınan arkadaşlarının savcılık sorgusu için sevk edileceği adliye önüne hareket edecekler.