İzmir'de biz %99'uz platformu toplantısı yapıldı, komisyonlar çalışmaya başladı.

Eylül ayından itibaren İzmir’in birçok merkezi noktasında ve üniversitelerde çok sayıda açılan standla ve bildiri dağıtımıyla katılım çağrısı yapılan “Biz %99’uz platformu" kuruluş toplantısını yaptı. Gümrük Karşıyaka otobüs duraklarında bulunan Ses ve Nefes kafede 20 Ekim Pazar günü gerçekleştirilen toplantı saat 14:00’te başladı.

Toplantı halk isyanında ölümsüzleşenlerin şahsında tüm devrim ve sosyalizm şehitlerini anmak adına yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşu ardından ilk sözü genç bir emekçi arkadaş sunumunu gerçekleştirmek adına aldı. Sunumda yaşadığımızın bir halk isyanı olduğu, halk isyanının arkasındaki dinamikler, işçi sınıfının süreçteki rolü, Tayyip Erdoğan’ın toplumu kutuplaştırması ve “Biz %99’uz” kampanyasının amacı anlatıldı.

Halkı sokaklara dökenin polis gaddarlığı olduğuna değinilirken aslında görünmeyen ve damgasını vurmayan fakat çok önemli bir neden olarak isyanın ardında sopayla ekonomi yönetiminin, işsizlik, güvencesizlik ve sendikalaşmanın engellenmesi gibi sınıf saldırılarının olduğu vurgulandı. Türkiye ekonomisinin patlamaya hazır şişirilmiş, boş bir balon olduğu ve en zayıf yeri olan cari açıktan patlayacağı, isyanla birlikte riski sevmeyen sıcak paranın geldiği yere geri dönmesiyle ekonominin çakıldığı, Erdoğan’ın 10 yıldır kulu kölesi olduğu bu sıcak para sahiplerini şimdi faiz lobisi diye suçladığı aktarıldı. Ortadoğu’daki maceracı politika, Kürt sorunu, Alevi toplumuna yönelik baskılar ya da ekonomik kriz nedeniyle bir şekilde isyanın kesinlikle yeniden patlayacağı ve bu yeni dalgayı güçlü karşılamak için bu geri çekilme sürecinde yeniden alevlenecek isyanı zafere ulaştırmanın koşullarını hazırlamak için “Biz %99’uz platformu" çalışmalarına omuz vermek gerektiği ifade edildi.

Haziran’dan itibaren yaşadıklarımızın öncü sarsıntı olduğu, asıl mücadelenin işçi sınıfının merkezi bölükleri olan sanayi, ulaştırma, büyük ölçekli hizmetlerin kavgaya kendi mücadele tarzları olan grev, direniş ve fabrika işgalleriyle girdiği zaman başlayacağı belirtildi. Bunun için onların taleplerini isyancıların talepleri haline getirmenin gerekliliği vurgulandı. Erdoğan’ın hakimiyet sisteminin temelini oluşturan ve ülkenin geleneksel burjuvazisi olan Koç’a, Sabancı’ya, TÜSİAD’a nefreti nedeniyle kendi yanına çektiği kitleleri kendinin saydığı %50 kutuplaştırmasının kabul edilemeyeceği ancak toplumun patronlar ve egemenlerden oluşan %1 karşısında emekçilerden, ezilenlerden oluşan %99 temelinde yeniden saflara dizilerek ve AKP’nin oy aldığı %49’luk emekçileri de saflarımıza çekerek yenilgiye uğratılabileceği söylendi.

Forum bölümünde sınıfa yönelmenin gerekliliği ve nasıl olacağı eksenli tartışma yürütüldü. İşsizlerin kaderinin işçi sınıfıyla bir olduğu ve onların da sınıfın parçası olduğunu anlatarak onları mücadeleye çekecek çalışmalar yapılması gerektiğine değinildi. Üniversite öğrencilerinin yaşadıkları sorunlara ve İzmir’de kazanıldığı taktirde gerçekleşecek olan EXPO fuarı için kentin başta İnciraltı olmak üzere tüm yeşil alanlarının yağmalanacağı, ODTÜ’de Gökçek’in 5 bin ağaç kestiği, İzmir’de belediye başkanının 450 bin keseceği söylendi.

Son bölümde ise komisyonlar kuruldu. Kurulan 5 adet komisyonun isimleri şöyle; işçi, öğrenci, kültür-sanat, çevre ve kadın-LGBT.

İşçi ve gençlik komisyonları ilk toplantılarını yaparken işçi havzalarında, emekçi mahallelerinde kıdem tazminatının gaspı, taşeronlaştırma ve kiralık işçilik konularında ve üniversitelerde yakıcı sorunlar etrafında çalışmalar yapılması yönünde kararlar alındı. Dağıtılacak materyallerde bir sonraki toplantı tarihi olan 24 Kasım Pazar günü saat 14:00’te Ses ve Nefes kafeye çağrı da olacak. Aynı zamanda “Biz %99’uz” logolu pullamalar (stickerlar) ile İzmir sokakları ve okulları süslenecek. Bir imza kampanyası örgütlenecek.