İzmir'de Ahmet Atakan için eylemler

İzmir, Ahmet Atakan için günlerdir sokakta. 10 ve 11 Eylül'de binler Ahmet Atakan için İzmir'de eylemdeydi.

İzmir Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde 10 Eylül Salı günü saat 20:00’de DİSK ve KESK’in çağrısıyla toplanan siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri, Antakya’da ODTÜ direnişine destek olmak için yapılan eylemde polisi müdahalesi sonucu hayatını kaybeden Ahmet Atakan için yürüdüler.

Alsancak’tan Konak AKP İlçe binası önüne gelen kitle, yürüyüş sırasında 10 bine yaklaşmıştı. Polisin dağılın ihtarına ‘’sık bakalım, sık bakalım, biber gazı sık bakalım’’ şarkısıyla yanıt veren ve dağılmayan kitle, TOMA’ya doğru ilerleyince TOMA geri çekilip tazyikli su sıkmaya başladı. Daha sonra, biber gazları ve TOMA’lar ile müdahale eden polisler, kitleyi denize kadar geri püskürttü. DİP militanlarının da katıldığı eylemde "Her yer ODTÜ, her yer direniş", "Ahmet Atakan ölümsüzdür", "Hepimiz Ahmet’iz, öldürmekle bitmeyiz" sloganları atıldı.

11 Eylül günü Çarşamba günü, Ahmet Atakan için eylemler devam etti. İzmir Dayanışması’nın çağrısı ile saat 20.00’de Alsancak Sevinç Pastanesi önünde buluşan direnişçiler, Şehitler Bulvarı’ndan ajitasyon yaparak Basmane’ye doğru yürüdüler. Ancak kitle, TOMA’nın barikatıyla karşılaştı. Direnişçilerin meydana girmesine izin vermeyen polis, dünkü gibi sert bir müdahale ile kitleye saldırdı. Geriye doğru çekilen eylemciler, bu sefer de geride konuşlanan polislerin gaz atması sonucu ara sokaklardan İzmir Hilton önüne çıktı. TOMA’lar ile saldırı sürünce, eylemciler Alsancak’a doğru geri dönmek zorunda kaldı. Eylemciler Alsancak Sevinç Pastanesi önünde basın açıklaması düzenledi. DİP militanlarının da katıldığı eylemde, "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam", "Hepimiz Ahmet’iz öldürmekle bitmeyiz", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı. Eylem, polisi teşhir ederek sona erdi.