İzmir'de 8 Mart

1857 yılında, Amerika'nın New York eyaletinde daha iyi çalışma koşulları isteyen 40000 dokuma işçisi tekstil fabrikasında grev başlattı. Polisin işçilere saldırması sonucunda fabrika içerisinde kilitli kalan 129 kadın işçi yanarak can verdi. Bu olay nedeniyle 8 Mart emekçi kadınlar günü olarak tarihe geçti.

Kadınlara yapılan çifte sömürüye karşı mücadelenin sembol günü haline gelen 8 Mart emekçi kadınlar günü bu yıl da kadın mücadelesini alanlara taşıdı.

8 mart emekçi kadınlar günü için İzmir Konak YKM önünde buluşan aralarında DİP'li kadınların da bulunduğu kitle, saat 14.00'de yürüyüşe başladı. Konak YKM önünden Gündoğdu meydanına doğru yürüyüş gerçekleştirildi. DİP militanlarının da katıldığı eylemde "Kahrolsun Erkek Egemen Kapitalist Sistem, Kadın-Yaşam-Özgürlük, Jin-Jiyan-Azadi" sloganları ile "Kadınların İsyanı Sandığınızdan Büyük" sloganları atıldı.

Gündoğdu Meydanında İzmir Kadın Platformu tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasında, devlet tarafından engellenen kürtaj hakkı, erkek egemen hukuk sistemi, her geçen gün artan kadına karşı şiddet konularına yer verildi. Yapılan açıklamada kadınlar Kürt sorununun çözümsüz olduğunu düşünmediklerini ve barış için mücadelenin gerekliliğini vurguladılar. Tüm kadınları mücadele ve dayanışmaya çağırarak açıklamaya son verilmesinin ardından gerçekleştirilen konser sonrası eyleme son verildi.