İzmir katlinin 6.yılında Hrant'a sahip çıktı

19 Ocak Cumartesi günü saat 14:30’da ahbarig Hrant için İzmir YKM önünde büyük bir kalabalık toplandı. Yürüyüş boyunca kitle “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “İşte devlet işte soykırım”,  Katil belli adalet istiyoruz”, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Katil Devlet hesap verecek” ve “Kürt-Türk-Ermeni yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını attı. Yürüyüşün eski Sümerbank önünde sonlanmasının ardından Hrant’ın Agos gazetesi önünde katledildiği anda “Sari Gyalin” türküsü eşliğinde saygı duruşu yapıldı.

Saygı duruşu ardından basın açıklaması okundu. Açıklamayı okuyan Günseli Kaya “Dile kolay, onsuz, özlemle ve adalet arayışıyla altı uzun yıl geçti. Müsamere yani cinayet davası sonuçlanalı da bir yıl oldu. Cinayet namertçe ve gaddarca işlendi; sonrası ise kepazelik ve yüzsüzlük oldu. Sadece iki tetikçiyi cezalandırarak adalet duygumuzu ayaklar altına aldılar. İşaret edenler de, tehdit edenler de, öldür diyenler de, pusu kurup erkete bekleyenler de cezasız kaldılar. Daha da ötesi bu cinayete bir şekilde adı karışan herkes ödüllendirildi: Terfi ettirildi, vali yapıldı, meclise alındı. Hatta Hrant'ı yazmadığı şeyden ötürü mahkum edip hedef haline getirenlerden biri, Türkiye'ye ombudsman yapıldı” dedi.

Hrant’ın katilinin kim olduğunu ve kimler tarafından planlanmış bir cinayet olduğunu herkesin yargılama sürecinde ve sonucunda berrak biçimde gördüğünü vurgulayan Kaya sözlerini “Katil, geçmişi çok eskilere dayanan derin ve yaygın bir örgüttü. 1915’te Ermenileri, Süryanileri ölüm yollarına sürenlerdi. 1938’de Dersimlileri mağaralarda kadın çocuk demeden fare gibi zehirleyip öldürenlerdi. 6-7 Eylül’de komplo kurup gayrimüslimlerin evlerini, işyerlerini yakıp yıkan, yağmalayanlardı. Katiller, 1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim’de işçilere, emekçilere, devrimcilere kurşun sıkanlardı.1978’de Kahramanmaraş’ta ana karnındaki bebeğe varıncaya kadar Alevileri katledenlerdi. 90’larda Kürtleri, muhalifleri, gözaltılarında kaybeden, faili meçhul cinayetlere kurban edenlerdi. 2011'de Roboski’de 19’u çocuk 34 kişinin üzerine bomba yağdıranlardı. Zamanın öğüttüğü nice olayda olduğu gibi bu cinayette de katil de, örgüt de devletin içindedir, devlettir” diyerek sonlandırdı. Açıklamanın ardından pandomim gösterisi ve Ermenice, Kürtçe ile Türkçe dillerinde şarkılarla bir müzik dinletisi yapıldı.

HDK İzmir İl Meclisi, ÖSP, İHD, ÇHD, TİHV, Mazlum-Der, Ege 78’liler, SBF-Der, İmece-Der, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De! ve İzmir Süryani Platformu’nun örgütlediği eyleme DİP militanları da yoğun destek verdi.