İsyan havası ODTÜ kayıtlarında: AK Gençlik ODTÜ’den kovuldu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni yeni kazanan öğrenciler 4-5 Eylül tarihlerinde okula kayıtlarını yaptırdılar. Devrimci İşçi Partisi bu iki gün boyunca stant açarak kayıtlar sırasında gençleri, ailelerini ve üniversite emekçilerini kampüslere polis yerleştirme girişimine karşı mücadeleye davet etti. Polisin kampüse geldiği gün öğrencileri dersleri boykot etmeye, üniversite emekçilerini iş bırakmaya çağıran DİP’liler, paranın da, satırın da, copun da üniversiteden kovulması gerektiğini belirten bildiriler dağıttılar. Bin beş yüzün üzerinde bildirinin dağıtıldığı faaliyet sırasında 60’ın üzerinde Gerçek gazetesi ve çok sayıda Devrimci Marksizm dergisi de öğrenciler ve aileleriyle buluşturuldu.

Geçtiğimiz yıllara oranla çok daha canlı bir kayıt ortamı mevcuttu. Hem öğrenciler hem aileleri sol grupların masalarına yoğun bir ilgi gösterdiler. İlk gün sivil polis, güvenlikler ve idarenin masalara gerçekleştirdiği taciz DİP’li öğrencilerin müdahalesi ile püskürtüldü. Valiliğin talimatı ile gerçekleşen tehdite gösterilen tepki ailelerden de ciddi destek gördü. İkinci gün ise AKP Gençlik Kolları kayıtlarda stant kurmaya çalıştı ancak DİP’li öğrencilerin de katkısıyla bu çaba solcular tarafından engellendi, AK tosunlar sloganlarla kampüsten atıldı. Ali İsmail’i döve döve öldürenlerin, isyancıların üzerine palalarla saldıranların ODTÜ’ye giremeyeceği anlatıldı. Bu eylem de ailelerden bir hayli destek buldu. Gün boyunca cemaat yurtları adına faaliyet yapmaya çalışan İslamcılar da yine aileler tarafından sol gruplara şikâyet edilerek kayıt alanından uzaklaştırıldı.

%1’in ordusu konumundaki polisin %99’un evlatlarının üzerine salınmasına karşı mücadele çağrımızı üniversiteler açıldığında da sürdüreceğiz.