İşten atılan Adana TEDAŞ işçileri eylemdeydi

Adana’da, Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) bünyesindeki taşeron şirketlerde çalışırken 3 aydır ücret alamadıkları için Enerji-Sen’de örgütlenme çalışması yürüttükleri için 5 gün önce işten çıkartılan 48 işçi, 9 Mart Cuma günü TEDAŞ binası önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya aralarında DİP’in de bulunduğu bir dizi sosyalist parti ve grup, KESK ve DİSK'e bağlı sendika temsilcileri ile İHD ve benzeri kurumlar da destek verdi. Basın açıklamasında işçiler adına konuşan Tayfur Karakaya, Kozan’da baraj cinayetinde ölen işçileri anarak başladığı konuşmasında taşeron işçileri olarak, gasp edilen haklarını almak ve diğer tüm haklarını korumak için Enerji-Sen üyesi oldukları için işten çıkarıldıklarını ve yaptıkları işin TEDAŞ’ın asli işleri olduğunu belirtti.

Taşeronlaştırmaya karşı verdikleri mücadelenin bundan sonra da devam edeceğini vurgulayan Karakaya’nın konuşmasının ardından işçiler, aileleriyle “Atılan işçiler geri alınsın”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız” ve “Biz haklıyız, biz kazanacağız” sloganlarıyla Adana Valiliği'ne yürüdü.

Yürüyüşte anne ve babalarının ellerinde ve sırtında yürüyüşe katılan çocuklar da, “Babam neden işe gitmiyor?” (Zira 48 kişinin tamamı erkek işçi) yazılı dövizleri taşıdı. Adana valiliği binasına yaklaşık 150 metre kala polisler, binaya yürümek isteyen grubun önüne keserek grubu dağıtmaya çalıştı ancak işçiler ısrar edince Adana Valiliği bahçesinin yan tarafında açıklama yapmasına izin verildi.  Burada grup adına konuşma yapan Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal, “Arkadaşlarımız haklarını istedikleri ve anayasal bir hak olan sendika hakkını kullandıkları için işten atıldılar. Biz arkadaşlarımızın işe geri alınmalarını istiyoruz. Arkadaşlarımız işe dönene dek eylemlerimiz sürecek” dedi.

Açıklamanın ardından eylemciler adına Adana valisi ile görüşmek isteyen 3 kişiye daha sonra görüşmek üzere randevu verilmesi üzerine eylem sona erdirildi.