İstanbul'da YÖK protestosu


Bu sene yeni YÖK taslağının da gündemde olduğu önemli süreçte Devrimci İşçi Partili Öğrencilerin de içinde bulunduğu Yök Karşıtı İnisiyatifin düzenlediği eylem saat 12.00'da İstanbul'un çeşitli üniversitelerinden gelen öğrencilerin Çapa Tıp Fakültesi önünde buluşmasıyla başladı.

"YÖK'e reform değil, üniversiteye özgürlük", "Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim", "YÖK, polis, medya, bu abluka dağıtılacak", "YÖK'e rake zaningehe rızgarke", "Be zıman jiyan nabe", sloganları eşliğinde Millet caddesinin tek şeridini kapatarak yürümeye başladı.

Cezaevlerindeki açlık grevlerini de unutmayan öğrenciler "Açlık grevi 56. gününde", "Zindanda direnen tutsaklara bin selam", "Ölüm değil çözüm istiyoruz", "Anadil bölmez, tecrit öldürür", “Biji berxwedana li zindana" sloganlarını attı.

Öğrenciler, Beyazıt Meydanına vardığında İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü'nden çıkan öğrenciler ile aralarında 50d'ye karşı şuan en sıcak mücadeleyi veren İTÜ asistanlarının da bulunduğu Eğitim-Sen kortejiyle buluştu ve basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Yök Karşıtı İnsiyatif, üniversitelerin, patronların karına kar katmak için değil, insanlığın yararına bilim üretmek için var olduklarını ve sermayenin, yeni YÖK yasa tasarısıyla oluşturulmak istenen Üniversite A.Ş.'ye izin verilmeyeceğinin altı çizildi.