İstanbul’da sınıfın, siyasetin ve direnişin “Gerçek”leri tartışıldı

Gerçek gazetesinin aylık tartışma toplantısı, metal, tekstil, petrokimya, enerji-su, banka-sigorta, hizmet, eğitim işkollarından işçi ve kamu emekçileriyle, öğrencilerin ve direnişteki Hey Tekstil işçilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Her ay, Gerçek gazetesinin değerlendirilerek siyasi tartışmaların yapıldığı kahvaltılı toplantılardan bir tanesi daha 25 Mart günü Okmeydanı’ndaki DİP bürosunda gerçekleştirildi. Toplantı kahvaltının ardından, DİP Genel Başkanı ve Sungur Savran’ın yaptığı sunumla başladı. Sungu Savran, Mart sayısında Newroz eylemlerine çağrı yapan yazıdan bir alıntıyla sözlerine başladı: “Ateş çözünce buzları, donmuş kitleler canlanmıştır, ayağa kalkmıştır, tıpkı doğa gibi insan da uyanmıştır uykusundan ve yürümüştür üstüne zalimlerin, geçit vermemiştir hiçbir haksızlığa.” Ardından 8 Mart’tan Newroz’a cinsel ve ulusal ezilmeye karşı başkaldırıyla başlayan baharın 1 Mayıs’ta işçi sınıfıyla tacını giyeceğini söyleyerek DİP’in 1 Mayıs’ta benimseyeceği ana şiarı açıkladı: “Devrimi göreceğiz, zaferini hazırlayalım!”

Arap devrimiyle başlayan ve dünyayı sarmaya başlayan mücadelelerin bu topraklarda da yansımasını bulacağını söyleyen Savran, İzmir’deki Billur Tuz, Hugo Boss, Savranoğlu direnişlerinden, Mersin liman direniş ve grevine, İstanbul’da Hey Tekstil, Gebze’de GEA direnişlerinden Bursa’da Birleşik Metal’e geçen binlerce işçinin yarattığı depreme kadar Türkiye işçi sınıfının bağrında başlayan kıpırdanmanın gelecek daha büyük mücadelelerin müjdecisi olduğunu vurguladı.

Sungur Savran’ın ardından direnişteki Hey Tekstil işçileri adına Hakan Oğuz söz aldı. Hakan Oğuz’un Hey Tekstil direnişinin derslerine odaklanarak yaptığı konuşma özlü bir Marksizm konferansı niteliğindeydi. Sınıf bilincinin mücadele içinde gelişiminin eşsiz örneklerinden birini sunan temsilci, düzen partilerinden hiçbir şey beklemediklerini geleceğin bugün küçük olsa da yüreği büyük olan işçi sınıfı partilerinde olduğunu söyledi. Devrimci İşçi Partisi’nin direnişin başından itibaren yanlarında olduğunu vurgulayan Hakan Oğuz, eski DİSK başkanı, yeni CHP milletvekili Süleyman Çelebi’nin de direnişi ziyaret ettiğini ancak kendisinden öncelikle CHP’li Maltepe belediyesindeki taşeron işçilerin sorunlarının çözülmesi istendikten sonra bir daha kendisinden haber alınamadığını anlattı.

Toplantıda daha sonra devam eden tartışmalar esas olarak işçi direnişleri üzerinde yoğunlaşırken, Suriye ve Kürt sorunu da özel olarak tartışılan konular arasında yer aldı. Her ay katılımcıların kahvaltı masrafları için topladıkları paralar bu sefer Hey Tekstil işçilerinin direnişine bağışlandı.