İstanbul'da kadınlar şiddete karşı yürüdü

İstanbul’da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Sendikalardan, siyasi partilerden, demokratik kitle örgütlerinden ve feminist gruplardan kadınlar İstanbul’da saat 17:00’de Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. İstiklal caddesi üzerinden sloganlarla Taksim Meydanı’na yürüyen kadınlar sık sık “Aileyi değil, kadını koru”, “Boşanmayı değil, cinayeti engelle”, “kürtajı değil, tecavüzü engelle”, “kürtaj haktır, Uludere katliam”, “ücretsiz, güvenli kürtaj hakkı”, “merhamet değil, sığınak istiyoruz” gibi sloganları attı.

Yürüyüşün ardından Taksim Meydanı’nda oturan kadınlar, basın açıklamalarını da Türkçe ve Kürtçe olarak gerçekleştirdiler. Basın açıklamasında, haksız tahrik indirimi gibi yasal düzenlemelerden karakol ve savcılıktaki uygulamalara, mahkemelerden adli tıp kurumuna kadar birçok alanda devletin kadına yönelik şiddet karşısında erkekleri koruyan tutumunun devam ettiği ifade edildi. Medyanın kadınların maruz kaldığı şiddetle ilgili haberleri veriş biçimiyle nedeniyle bu çoğu zaman bu suça ortak olduğu vurgulandı.

Sloganlarla, ıslıklarla, zılgıtlarla kadınların öfkesinin coşkulu bir şekilde ifade edildiği eylemin sonunda yapılan bir duyuru ise öfkeyi daha da arttırdı. Çünkü İstanbul’da 25 Kasım eyleminin yapıldığı dakikalarda Erzurum’da üniversite öğrencisi genç bir kadın ayrılmak istediği sevgilisi tarafından başından silahla vurulmuştu. Ve senaryo ne yazık ki yine aynı: genç kadın sevgilisi tarafından tehdit edildiğini söylemiş, koruma istemiş ve koruma verilmemişti! Şimdi komada yaşam mücadelesi veriyor!