İstanbul'da kadınlar 8 Mart mitingi için Kadıköy'de buluştu!

Bugün kadınlar 8 Mart mitingi için İstanbul’da Kadıköy Meydanı’nda bir araya geldi. DİP’li kadınlar da “Yolumuz Tahrir Kadınlarının Yoludur” pankartı ile alandaki yerini aldı.

 

Sabah saatlerinden itibaren kadın örgütleri, sendikalar, dernekler ve siyasi partiler Haydarpaşa Numune Hastanesi’nin önünde toplanmaya başladı. Binlerce kadının katılımıyla kitle arttıkça yürüyüşün başlanmasına kadar geçen süre de arttı. Kadınlar halayları, şarkıları, zılgıtları ile miting coşkusunu yürüyüşün başlamasından önceki bekleyiş sırasında da alana taşıdı. Yapılan yürüyüşün ardından tüm kortejlerin alana girmesinden sonra tertip komitesi miting programını başlattı.

20130310_112502 20130310_125353

Miting kürsüden farklı kadınların Türkçe, Kürtçe, Arapça, Lazca, Çerkezce gibi çeşitli dillerde tüm kadınları selamlaması ile başladı. Kadın emeğinin üzerindeki baskılar, başta Kürt kadınlar olmak üzere savaşın kadınlara ödettiği bedel karşısında barış ve siyasi çözüm talebi, kadına yönelik şiddet ve kadın bedenine yönelik cinsiyetçi saldırılar gibi üç ana nokta üzerine vurgu yapan ortak metnin Kürtçe ve Türkçe okunması ile devam etti. Açıklanmanın ardından kadın cinayetlerinde katledilen kadınlar ve mücadelede yaşamını yitirmiş kadın önderler anısına saygı duruşu yapıldı.

Saygı duruşundan sonra kadın müzik grubu Dalepe Nena, şarkıları ile alandaki kadınları coşturdu. Miting çeşitli kadınları temsilen yapılan dört kısa konuşma ile devam etti. Önce sahneye çıkan Sabahat Tuncel, kadınların her zaman verdikleri özgürlük mücadelesinin bedelini ödediğini ifade etti ve bu nedenle bu yıl sloganlarının “Rosalar’dan Sakineler’e yolunuz yolumuz, mücadeleniz mücadelemizdir” olduğunu söyledi. “Üç devrimci kadını katletmiş olabilirsiniz ama bugün sokaklarda binlerce Sakine, Leyla, Fidan var” dedi. Trans kadınlar adına konuşan Kadın Kapısı’ndan Şevval Kılıç, cinsiyetçi, ayrımcı saldırıların transları hedef aldığını, beş çocuk isteyen zihniyetle her gün beş kadını öldüren zihniyetin aynı olduğunu söyledi. Emekçi kadınlar adına kürsüye çıkan THY direnişinden Deniz Eralp ise 305 işçinin 29 Mayıs’ta sendikal haklarına sahip çıktıları için işten atıldıklarını, aylar geçse de bıkmadan usanmadan direnişe devam ettiklerini ifade ederek konuşmasını “haklarımızı almak için dilenmiyoruz, direniyoruz!” sözleriyle bitirdi. Son olarak 4 Mart’ta Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nde yaptıkları eylemde gözaltına alınan ve gözaltında işkence ve tacize maruz kalan üniversiteli kadınlar adına Merve Kabadan bir konuşma yaptı.

8 Mart mitingi Zelal Gökçe’nin ve Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu ile Feryal Öney’in söyledi şarkılarla, çekilen halaylarla coşkulu bir şekilde son buldu.

Kadınlar miting boyunca bir yandan erkek egemenliğine karşı öfkelerini dile getirirken, bir yandan da kendi tarihlerine bir mücadele günü olarak kazınan 8 Mart’ı şarkılarla, halaylarla, horonlarla kutladı.

DİP’li kadınlar olarak biz de nasıl yüzyıl önce kadın işçilerin mücadelesi tüm dünyanın kadınlarına ilham kaynağı olduysa, şimdi de Arap Devrimi’nin kadınları tüm dünyanın kadınlarının yolunu aydınlattığı için “Yolumuz Tahrir Kadınlarının Yoludur” şiarıyla miting de yerimiz aldık. Taleplerimizi yazdığımız dövizlerimizle, orak çekiçli bayraklarımızla, sloganlarımızla, yürüyüş boyunca yaptığımız konuşmalarla, erkek egemenliği ve kapitalizme karşı mücadelenin esas olarak her ikisinden de hiçbir çıkarı olmayan emekçi kadınların omuzlarında yükseleceğini vurguladık

.IMG_2085

8 Mart alanında, miting programı bitti ama kadınların coşkusu bitmedi. Sahnenin toplanması sırasında bile çalan müziklerle kadınlar halaylara, horonlara devam ettiler. Ancak bu coşku çok geçmeden bir kez daha öfkemize dönüştü. Çünkü miting alanında otobüslerine gitmekte olan Kürt kadınlar, farklı noktalarda Bursaspor taraftarlarının ırkçı saldırılarına maruz kaldı. Kadınların otobüslerini ablukaya alan bu ırkçı güruh, polisin de seyirci kalması ile 10 kadını biri bıçakla olmak üzere yaraladı. Bir kadının saldırıdan kaçmaya çalışırken araba çarpması sonucu bacağı kırıldı. Yaralanan kadınların tedavisi Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde sürüyor. Bu saldırıyı protesto etmek için yarın 19:00’da kadınlar saldırının yapıldığı bölgede Kadıköy’de Boğa Heykeli’nde bir araya gelerek bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

20130310_150250