İşçiler Haykırdı : Migros'a Sendika Girecek!

Sendikaya üye oldukları için işten atılan Migros işçileri pek çok yerde yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştiriyor. 

Bugün de Kadıköy'de toplanan işçiler yürüyüş gerçekleştirdi ve Migros mağazalarına girerek alışveriş yaptı ama "Ücretini sermaye ödesin, emeğimizi çalanlar ödesin, şimdiki temsilcisi Tayyip ödesin!" diyerek ürünleri kasada bıraktı.
Basın açıklaması hem mağazanın içinde hem de önünde okundu. Yürüyüş boyunca atılan "İşçiyiz haklıyız kazanacağız" "Sendika hakkımız engellenemez" "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" "Migros'tan alma emeğimi çalma" sloganları ile eyleme son verildi.
 
Aynı zamanda dün gece 3. Köprü inşaatında ölen işçiler anıldı.
 
Basın açıklaması metni:
 
Değerli basın emekçileri ve sevgili halkımız
Bizler sendika üyesi olduğumuz için Migros, Usgrup ve Mbm şirketleri tarafından işinden, emeğinden edilen işçileriz. 1 senedir işten atılan işçi sayısı 50'yi buldu. Hukuksuz, komik gerekçelerle işten atılıyoruz. En son atılan 6 arkadaşımıza, Adana-Antalya depolarına sürgün edildikleri kağıtlar imzalatılmaya çalışıldı. İmzalamayınca da kapının önüne kondular. İşten atılan işçiler olarak işe iade-sendika tazminat davalarımızı açtık. Hukuki olarak da mücadelemizi sürdürüyoruz.
 
Gündem çok yoğun, biliyoruz. Seçim yapıldı, insanlar oylarının peşinde sandık kovalıyor. Ama biz taşeron işçiler yaşama mücadelesi veriyoruz. Bizi de duyun, biz de varız diyoruz. Migros'un işçi düşmanı, kan emici yüzünü tüm dünyaya duyurmak istiyoruz. Sabah 7'lerden gece 11'lere kadar süren çalışma saatlerini, kötü yemek yiyerek ya da işçilerin aç aç çalıştıklarını, ustabaşı-amirler tarafından yapılan kötü muameleleri, balık istifi bindiğimiz servis araçlarını, kedilerin, farelerin arasında her türlü enfeksiyon-mikrop kapma riskine rağmen bütün iş güvenliği önlemlerinden azade çalıştırıldığımızı buradan herkese duyurmak istiyoruz.
 
Taşeron sistemi bütün bu zulme karşın patronun elini kolaylaştırıyor. Patronlar bizi insan yerine koymuyorlar. En ufak sesini çıkaranı kapının önüne koyuyorlar. Teknolojik yatırım yaptık, küçülmeye gidiyoruz deyip, arkada kapıdan bir sürü işçi alıyorlar.
 
Migros depoda bugün çalışma koşulları orta çağ kölelik düzeni ile aynıdır. Evet kimse kafamıza silah dayayıp çalışın demiyor, ama asgari ücrete, insanlık dışı bütün muamelelere evet dersen, karnını doyurabilirsin diyor. Yoksa aç kalma özgürlüğün var diyor.
 
Bugün burada herkesin gönül rahatlığı ile gelip alışveriş yaptıkları bu mağaza işçilere dünyayı dar ediyor, yaşamdan koparıyor. Migros'tan alışveriş yaparken bir kez daha düşünün. Burada yaşamasak da, bizi her gün görmesiniz de Şekerpınar'da ücra bir köşede 1000'e yakın işçi köle gibi çalıştırılıyor. Avm'lere, süpermarketlere, onların büyülü dünyasında kapılıp, oraları oluşturan emeği görmezden geliyoruz. Bütün bu şaşalı, büyülü hayatı biz yaratıyoruz. Hepsinde emeğimiz var. Ama hiçbir zaman girip de Migros'ta gönlümüzce alışveriş yapamıyoruz.
 
Artık yeter!
 
Taleplerimiz;
 
1-Çalışma saatleti 8 saate düşürülsün,
2-Fazla mesai işçi insiyatifine bırakılsın, zorlama yapılmasın,
3-Yemekler düzeltilsin, işçiler aç çalışmaya zorlanmasın,
4-Servis sayıları artırılsın,
5-İş güvenliği önlemleri alınsın,
6-Onur kırıcı, haysiyetsiz tavırlar, küfürler, aşağılamalar son bulsun.
 
Buradan tekrar ilan ediyoruz.
 
Migros'a sendika girecek! Bize yapılan tüm hukuksuzlukların, tüm yok saymaların hesabını soracağız.
 
Bütün basın emekçilerine ve halkımıza teşekkür ediyoruz.
 
DGD-Sen (Depo, Antrepo, Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı Sendikası)