İnternet Sansürü Protesto Edildi

İzmir Sansür'e karşı yürüdü!

8 Şubat 2014 Cumartesi günü, İzmir'de ''internetime dokunma'' adlı bir eylem gerçekleştirildi. Sansürü protesto etmek isteyen eylemciler, saat 19.00'da İzmir Alsancak Sevinç Pastanesi önünde toplandı. Toplanan kitle, ıslıklar, alkışlar ve sloganlar eşliğinde Sevinç Pastanesi’nden Lozan Meydan'ına doğru yürüdü. Lozan Meydan'ında kısa bir yol kesme eylemi gerçekleştirildikten sonra, tekrar sloganlar eşliğinde eylemin başladığı yere dönüldü. DÖB, Kaldıraç, DİP ve Biz %99'uz Platformu’nun katıldığı eylemde, ''Faşizme karşı omuz omuza''', ''Yaşasın devrimci dayanışma!'', '' Halka değil, hırsızlara sansür!'' , ''Halkın isyanı sandıklarından daha büyük!'', ''Özgürlük sokakta, sandıkta değil!'', ''Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!'' sloganları atıldı. Eylem alkış ve ıslıklar eşliğinde son buldu.

İstanbul’da İnternet Sansürü Protestosuna Polis Saldırdı!

AKP’li  27 vekilin imzasıyla meclise sunulan, 17 Ocakta komisyondan geçen ileri demokrasi timsali(!) İnternet Sansürü Yasası'nın TBMM'de kabul edilmesi üzerine "İnternetime dokunma" diyen binlerce insan Taksim'de sokaklardaydı.

Çeşitli kurum ve kuruluşların çağrılarıyla saat 19:00'da Taksim'de bir araya gelen, içinde Devrimci İşçi Partisi'nin de olduğu birçok örgüt ve platform "Hükümet İstifa!", "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!","Her yer rüşvet her yer yolsuzluk" sloganlarıyla sansürü ve rüşveti protesto etmek için Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Polisin su ve gazla saldırdığı direnişçiler, İstiklal Caddesi, Cihangir gibi noktalarda barikat kurdu. Gaz fişeği ve plastik mermilerden yaralananların olduğu eylemde, şimdiye kadar 7 gözaltı var.

Bu Yasa Tam Olarak Ne İçeriyor?

DNS değiştirerek sitelere girişi yasaklama, anahtar kelimelerle "uygunsuz içerik"leri belirleyip web sayfasını kapatma, hosting firmalarına kullanıcılarını takip etme ve faaliyetlerini kayda alma yetkisi verme,TİB başkanına bizzat tek kişi olarak internet sitesi erişim engelleme yetkisi verme ve tüm erişim sağlayıcılarını bir araya toplamak amaçlı; Erişim Sağlayıcıları Birliği’ni kurma; bu yasanın esas düzenlemeleri arasında.

Sansür yasası daha önce İstanbul,İzmir,Ankara,Eskişehir,Antakya,Balıkesir,Antalya,Adana ve daha 9 ilde protesto edilmişti.