Hizbulkontra açılımı İstanbul Üniversitesi'nde

Bir süre önce Dicle Üniversitesi’nde yaşanan Hizbulkontra saldırısının ardından, yaklaşık bir haftadır, İstanbul Üniversitesi’nde Müslüman Gençlik ve İBDA-C gibi İslamcı grupların saldırıları nedeniyle artan olaylar 16 Nisan Salı günü had safhaya ulaştı.

 Öğlen saat 11’e doğru, birkaç İslamcı grubun bir araya gelmesiyle oluşan kalabalık, polisin göz yumması altında okula girip Edebiyat Fakültesi’nde bulunan devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilere saldırdı. Sonrasında gelen polis müdahalesi sonucunda 60’a yakın öğrenci gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanlar arasında bir yoldaşımız da bulunmaktadır. Gözaltına alınanların yarısına yakını serbest bırakılırken geri kalanının ertesi gün savcılığa sevk edileceği bildirildi.

Bu yaşananlar, aslında, İslamcılardan ziyade, polisin devrimci öğrencilere bir saldırısıdır. Yaşanılan süreç, tam da 1 Mayıs öncesinde devrimci öğrencileri bastırmak, yıldırmak ve gözdağı vermek için polise (bir gün öncesinde devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler tarafından üniversiteden kovulan polise) gerekli fırsatı ve maşayı sunmuştur. Sabah saatlerinde, Müslüman Gençlik’in öncülüğünde bir saldırının olacağı herkes tarafından bilinmekteydi. Öyle ki, müdürleriyle beraber özel güvenlik güçleri içeride (devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilerin hemen yanı başında), çevik kuvvet ise dışarıda hazır kıta beklemekteydi sabahtan beri. Sonra beklenen saldırı, beklenenden birkaç saat önce sopalarla tekbirlerle birlikte gerçekleşti. Polis de istediği fırsatı bulunca seyircilikten oyunculuğa geçti. Fakat birkaç saat sonra yüzlerce öğrencinin birlik, dayanışma ve çoşku dolu eylemi sırasında tekrar seyirciliğe döndü.

Gözaltına alınmaların ardından, yaşanan saldırı, saat 16.00’da “Gericilere-Faşistlere-Polise Karşı Beyazıt Ayakta!” pankartı arkasına dizilen devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler tarafından çoşkulu ve öfkeli bir şekilde protesto edildi.  Beyazıt Ana Kapı önünde toplanan kalabalık, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Hizbulkontra üniversiteden defol!”, “Gericiler vuruyor, AKP koruyor”, “Beyazıt isyandır, Dicle’ye selamdır”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!”, “Kürdistan goristan ji bo faşistan” gibi sloganlar attıktan sonra basın açıklaması okundu. Basın açıklamasının son cümleleri şu şekildeydi: “Biz üniversite öğrencileri olarak bugün yapılan saldırıları, polisin Hizbullahçı çeteleri korurken, öğrencilere saldırıp gözaltına almasını kınıyoruz. Üniversite öğrencileri olarak AKP’nin ve gerici-faşist çetelerinin saldırılarına karşı her zaman bir arada mücadele edeceğimizi ve bir arada duracağımızı buradan tekrarlıyoruz. Gözaltındaki öğrenciler serbest bırakılsın.”

Basın açıklamasının ardından ise yüzlerce öğrenci, sloganlar eşliğinde tramvay yolu üzerinden Sirkeci’ye kadar yürüdü. Gözaltına alınan öğrenciler için ertesi gün Vatan Caddesi’ne doğru yürünmek üzere sözleştikten sonra Devrimci İşçi Partili öğrencilerin de katıldığı eylem sona erdi.